Zvířata reagovala na zatmění v USA podivně. Kojoti vyli, sovy houkaly a gorily šly spát

Pondělní zatmění Slunce v USA přimělo zvířata reagovat zvláštním způsobem. Kojoti vyli, sovy houkaly a gorily šly spát, píše web Sky News.

Čtyřicetičlenný tým v zoologické zahradě ve Fort Worthu v Texasu v USA sledoval, jak jejich zvířata zajímavě reagují na setmění uprostřed dne. „Náš gorilí samec vstal a šel ke dveřím, jako by byl čas jít na noc dovnitř,“ řekl Sky News doktor John Griffioen, který tým vedl. „Dvě z našich hejn plameňáků se k sobě hodně přiblížila. Začali mnohem více vokalizovat a jeden z nich dokonce začal pochodovat, což je chování, které je pro skupinu stmelující.“

Na mokřinách v Nevadě výzkumníci pozorovali, jak kojoti začali výt a sova pálená začala houkat a poletovat kolem.

Přestože zatmění nastává přibližně každých 18 měsíců, ví se jen velmi málo o tom, jak na ně zvířata reagují. Během zatmění v Mexiku v roce 1991 vědci sledovali, jak koloniální pavouci tkající koule strhávají své sítě během nejtemnější části zatmění. Jakmile se Slunce vrátilo, pavouci své sítě znovu postavili.

V Arizoně si vědci zkoumající cikády všimli, že přestávají zpívat, když je slunce z 50 % zastíněno. Trvalo 40 minut, než začaly opět vydávat zvuk. A žirafy, paviáni, gorily a loríci se při zatmění chovají úzkostně. Žirafy se začaly „koordinovaně kývat“ a paviáni se shlukovali, přestože se obvykle dělí do malých skupin. Loriové, pestrobarevní členové čeledi papoušků, začali „koordinovaně mávat“, byli hluční a pak následovalo „společné mlčení“.

Ve skutečnosti na zatmění reagovalo 75 % zvířat v zoo. Reakce zvířat na zatmění Slunce jsou však poměrně málo prozkoumané. Vědci nyní chtějí pomoc od veřejnosti. NASA žádá lidi, aby zaslali svá pozorování zvířat, hmyzu a ptáků, kteří se během zatmění chovali podivně. Chtějí, aby lidé pomohli analyzovat jejich výsledky.

Agentura uvádí, že na jejích webových stránkách Eclipse Soundscapes bude brzy otevřen portál, který nabídne možnost stát se datovým analytikem a pomoci zjistit, jak vzácné zatmění působilo na zvířata.

Zdroj: Sky News