Zbavte se zápachu z lednice jednou provždy: Stačí použít surovinu, co máte doma
Zažili jsme to asi všichni. Otevřeme lednici a do nosu nás udeří nepříjemný nakyslý zápach. Jak je to možné? Vždyť svou lednici udržujeme v čistotě? Nenecháváme tam žádné staré jídlo. Čistíte však lednici dostatečně a přesně tam, kde je potřeba? Dobrá zpráva je ta, že zápachu z ledničky se můžeme snadno a rychle zbavit.
Existuje hned několik příčin, proč vaše lednice nepříjemně zapáchá. Máte v ní např. zkažené jídlo. Je také možné, že se v lednici něco vylilo, což způsobilo živnou půdu pro zapáchající bakterie. V lednici se může rovněž tvořit plíseň, kterou na první pohled nevidíme. Některé potraviny mohou v ledničce zanechávat silný zápach a právě ten do sebe absorbují jiné potraviny. Skladujete správně česnek a cibuli? Možná právě v tomhle bude ten problém.
Zaměřte se na identifikaci problému
Naučte se společně s námi správně vyčistit lednici i mrazák. Prvním krokem by mělo být vyprázdnění všech prostor. Vyndejte z ledničky všechny šuplíky i police a pečlivě je otřete octovou vodou. Nechte všechny tyto komponenty stranou pořádně uschnout. Vnitřní povrchy lednice důkladně vyčistěte směsí vody a octa. V ideálním případě používejte k čištění vlhký hadřík z mikrovlákna. Nyní je čas zkontrolovat všechny potraviny. Vše prošlé patří do koše. Zkontrolujte i potraviny, které mají otevřené víčko, zda se v nich nenachází plíseň.
Trik je v krabičce s jedlou sodou
Jedlá soda je takovým malým zázrakem každé kuchyně. Nasypte trošku jedlé sody do plastové či keramické misky a vložte ji doprostřed lednice na polici. Jedlá soda výborně absorbuje nežádoucí pachy. Pokud chcete mít jistotu, že se zápachu v lednici zbavíte nadobro, můžete po pár hodinách přidat k jedlé sodě ještě kelímek s troškou klasického octa. Kombinace těchto dvou přísad vás pachů v lednici zbaví dokonale. Mimochodem kombinace jedlé sody, citrony a octa se v kuchyni užívá velmi často k čištění všech možných kuchyňských spotřebičů, dřezu i trouby. Soda je zkrátka skvělý všestranný pomocník a v kuchyni vám nesmí chybět. V lednici ji ponechejte alespoň na 24 hodin.
Pomůže i káva a čajový sáček
Zápachu z lednice se zbavíte i díky dalším babským radám. Jedna z nich jsou čajové sáčky. Těmi naplňte misku a vložte ji do lednice. Jsou to právě čajové lístky, které výborně absorbují pachy a pomohou z vaší ledničky udělat svěží a voňavé místo pro uskladnění potravin. Sáčky vyměňujte pravidelně po 3 dnech.
Pomoci si můžete i prostřednictvím mleté kávy. Říká se, že vůně kávy je tak silná, že dokáže z lednice odstranit i pach zkaženého masa. Můžete to vyzkoušet. Na talířek namelte trochu čerstvé kávy a nechte ji v lednici na 24 hodin. Jakmile talíř s kávou vyndáte, můžete ji ještě použít jako hnojivo pro rostliny.
Jako přírodní pohlčovač pachů působí i bramborové slupky, které můžete smíchat s trochou ovesných vloček. Tuto směs můžete rovněž ponechat v lednici na celý jeden den. Jedlé sodě se však v tomto případě nic nevyrovná. Uvidíte sami, jak moc vás její účinek okouzlí.
Lednici pravidelně umývejte alespoň 1x za tři měsíce
Lednici byste měli opravdu udržovat v čistotě a pravidelně ji dezinfikovat. Speciální péči byste měli věnovat i těsnění dveří, protože právě v záhybech se často ukrývají ty nejhorší baterie. Pokud je potřeba, vymeťte starším kartáček i hrubší usazeniny. Nezapomeňte ani na „záda“ lednice. Pokud je to jen trochu možné, lednici alespoň jednou za půl roku s pomocí někoho dalšího odsuňte a celý venkovní povrch očistěte vlhčím hadrem namočeným v troše octu. Samozřejmostí by mělo být i pravidelné odmrazování mrazáku.
Zdroje: redakce, kondice.cz, prozeny.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]