Zásadní obrat války na Ukrajině. Tři zbraně, které mění její průběh

Americká média jmenovala zbraně, které již pomohly zásadně změnit průběh války na Ukrajině, jak uvádí web Erie News Now.

Na začátku války vojáci na obou stranách očekávali, že se kolony ruských obrněných vozidel začnou během několika dní přesouvat k ukrajinskému hlavnímu městu Kyjevu.

Ukrajinci potřebovali něco, co by tento útok otupilo – a našli to v podobě Javelinu, protitankové střely odpalované z ramene, kterou může obsluhovat jediný člověk.

Javelin – vystřel a uteč

Javelin je zbraň typu „vystřel a uteč“. Jakmile operátor vystřelí, můžete se běžet krýt, zatímco střela si najde cestu k cíli, jak uvádí web Army Recognition. To bylo důležité zejména v prvních dnech války, protože Rusové při pokusech o napadení měst obvykle pochodovali v kolonách. Operátor Javelinu mohl vystřelit z budovy nebo zpoza stromu a zmizet dříve, než Rusové stihli palbu opětovat.

Javelin také dobře zasahuje slabé místo ruských tanků – jejich povrch -, protože jeho trajektorie po odpálení směřuje vzhůru a pak dopadá na cíl shora.

Vliv Javelinů byl tak významný, že po dvou a půl měsících války navštívil americký prezident Joe Biden továrnu v Alabamě, kde se vyrábějí, aby pochválil dělníky za pomoc při obraně Ukrajiny.


HIMARS odpálí šest raket současně

Další zbraní, která se ve válce významně projevila, je HIMARS. Jedná se o pětitunový kontejnerový nákladní automobil, který dokáže téměř současně odpálit šest raket a vyslat své výbušné hlavice daleko za frontovou linii na bojišti a poté rychle změnit pozici, aby se vyhnul protiútoku.

Předpokládá se, že Javelin byl ikonickou zbraní počátečních fází války, zatímco HIMARS se stal ikonickou zbraní pozdějších fází.

HIMARS střílí munici GMLRS, která má dosah 70 až 80 km. A díky navigačním systémům GPS jsou mimořádně přesné na vzdálenost přibližně 10 metrů od zamýšleného cíle.

Použití střel dlouhého doletu k zasažení cílů, jako jsou mosty, brání Rusku v přesunu techniky, živé síly a zbraní.


Bayraktar – levný se smrtícím výkonem

Turecký dron Bayraktar sehrál v boji proti ruskému agresorovi významnou roli. Díky použití ve válce na Ukrajině se stal jedním z nejznámějších bezpilotních prostředků na světě. Je relativně levný, vyrobený z jednoduchých dílů, má smrtící výkon a výsledky své práce zaznamenává na video.

Bayraktar ničí ruská obrněná vozidla, dělostřelectvo a zásobovací linie pomocí raket, laserem naváděných střel a inteligentních bomb, které nese.

Mezi jeho slabiny patří nedostatečná rychlost a zranitelnost vůči protivzdušné obraně. Sedmnáct ze 40-50 Bayraktarů, které Ukrajina obdržela, bylo zničeno v boji. Dron však pomohl ukrajinským obranným silám uspět ve chvílích, kdy byla pozice Ukrajiny zranitelná.


Zdroj: redakce, erienewsnow.com, armyrecognition.com