Zahradní síť vs ruský dron Lancet-3. Houfnici 2S1 Gvozdika zachránila obyčejná síť

Ruský dron Lancet-3 loví dělostřelectvo poměrně účinně, ale jak vidíte, lze ho porazit zahradním letivem, který si každý může koupit v obchodě pro kutily. Vysvětlíme vám, jak je to možné.

Ukrajinci prokázali během války velkou kreativitu a vypadá to, že našli způsob, jak využít drony Lancet-3, které používá ruský Specnaz, i k lovu klíčových dělostřeleckých systémů v této válce, včetně nových systémů, jako jsou AHS Krab, PzH 2000 a CAESAR.

Jedná se o nejobyčejnější zahradní síť nataženou nad dělostřeleckým systémem, přes kterou je zase položena klasická maskovací síť. Úspěšný případ zachycení dronu Lancet-3 zaznamenala 36. samostatná brigáda námořní pěchoty, jejíž samohybná houfnice 2S1 Gvozdika, pocházející soudě podle nátěru z Polska, přežila. Nejedná se o první takový případ, neboť podobný síť zachránila tenkrát polskou houfnici Krab.

Zdá se, že stejně jako v tomto případě vedla salva k odpálení hlavice dronu Lancet-3 mimo pancíř houfnice. Využívá se tak slabiny kumulativní střely, která má skvělé průbojné vlastnosti (několik set mm pancéřové oceli), ale má velmi krátký akční rádius.

Jednoduše řečeno, pokud před kumulativní hlavici umístíme dostatečně tenkou překážku, která ji odpálí několik centimetrů od základního pancíře, můžeme silný účinek kumulativní hlavice znehodnotit. Postupem času však byly vyvinuty střely s dvojitou kumulativní hlavicí, které tuto překážku zneškodňují, ale ty se nepoužívají všude.

Lancet-3 – ruská cirkulující munice ve výzbroji Specnaz

Útočným dronem byl Lancet-3, který je největší konstrukcí od firmy Zala Group ze skupiny Kalašnikov. Lancet-3 byl poprvé představen v roce 2019 a k jeho prvnímu bojovému použití došlo v roce 2020 v Sýrii. Lancet-3 váží přibližně 12 kg, z čehož až 3 kg připadají na bojovou hlavici, jak uvádí web Army Recognition. Ta však není příliš výkonná, neboť ji účinně zastavil pancíř kanónové houfnice PzH 2000 s aplikovaným balíčkem sekundárního pancéřování Igelpanzerung.

Dosah ruského dronu Lancet-3 je asi 40 km, ale některé zdroje uvádějí i více. Většinu ukrajinských ztrát způsobených drony lze připsat právě Lancetu, který byl podle skupiny oryxspioenkop použit k útoku téměř 150krát. Hovoříme zde pouze o zaznamenaných útocích, jejichž účinek se pohyboval od zničení cíle až po jeho poškození nebo přehlédnutí Lancetu.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, Wikipedia