Výroba oceli bude možná zelená. Ocelářský gigant investuje do vodíkového pohonu

Německý ocelářský gigant Thyssenkrupp investuje 1,9 miliardy dolarů, tedy asi 50 miliard korun, do systému přímé redukce poháněného vodíkem, který dokáže vyrobit vysoce kvalitní ocel, aniž by potřeboval vzácnou, vysoce kvalitní železnou rudu, která je vyžadována při většině ocelářských procesů. To by mohlo otevřít brány.

Každá tuna konvenčně vyrobené oceli vypustí do atmosféry téměř dvě tuny oxidu uhličitého a lidstvo ho spotřebuje tolik, že výroba oceli se každoročně podílí na celosvětových emisích uhlíku 7 až 8 %, informuje portál New Atlas. Vyčištění této obrovské emisní katastrofy v příštím čtvrtstoletí je nezbytně nutné a představuje náročný úkol.

Technologie výroby ekologické oceli je však dobře známá a již se používá. Vize je, že se přestanou používat vysoké pece na fosilní paliva k uvolňování kyslíku ze železné rudy a že se přestane používat žhavé uhlí neboli koks jako redukční činidlo, které přidává do železa kritické malé procento uhlíku. Místo toho se užije zelený vodík v procesu přímé redukce, a to jak jako redukční činidlo, tak k napájení elektrické obloukové pece, která dodává teplo. Místo tun oxidu uhličitého se při tomto procesu uvolňuje voda.

Švédská společnost H2 Green Steel má prozatím náskok na trhu se zelenou ocelí. Její zařízení za 3 miliardy dolarů by mělo do roku 2030 ročně vydat přibližně 5 milionů tun vysoce kvalitní oceli s nulovými emisemi. ArcelorMittal, druhý největší světový výrobce oceli, bude do roku 2025 vyrábět 1,6 milionu tun zelené oceli ročně v novém závodě s nulovými emisemi uhlíku ve Španělsku.

Německá společnost Thyssenkrupp nyní vyčlenila prostředky na výměnu jedné z obřích vysokých pecí ve svém závodě v Duisburgu za systém s přímou redukcí, který začne od roku 2026 vyrábět přibližně 2,5 milionu tun oceli s „nízkým obsahem CO2“.

Ačkoli se nejedná o zcela ekologickou technologii – společnost Thyssenkrupp plánuje přivádět železo vyrobené v zařízení s přímou redukcí do tavicích jednotek a horké železo posílat zpět přes stávající strukturu závodu – tato konstrukce by přesto mohla mít obrovský význam pro širší ocelářský průmysl, protože údajně dokáže vyrábět vysoce kvalitní ocel s použitím méně kvalitního železa než jiné procesy přímé redukce.

To je velký problém, a to nejen proto, že železná ruda super vysoké kvality (> 67 % Fe), kterou vyžaduje většina elektrických obloukových pecí, je dražší než ruda nižší kvality, což zvyšuje cenu. Důležitější je, že pouze asi 4 % dnešní celosvětové nabídky železné rudy splňuje tuto normu, takže neexistují suroviny, které by umožnily dekarbonizaci celého ocelářského odvětví.

Podle Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu umožňuje postup společnosti Thyssenkrupp používat železo vysoké pecní třídy, což odstraňuje jakoukoli šanci na nedostatek materiálu a otevírá cestu k mnohem rychlejšímu přechodu na ekologickou – nebo alespoň nízkoemisní – výrobu oceli.

Zdroj: newatlas.com