Vynález ze Švédska: Šroub, který neutralizuje hluk. Je vhodný pro použití při montáži sádrokartonu do stěn

Zvuky z vedlejšího bytu, hluk projíždějících aut nebo provoz sekačky na trávu. To jsou věci, které mnohým z nás brání v klidném spánku. Vynález ze Švédska by mohl těmto problémům učinit přítrž. Má potenciál způsobit revoluci ve stavebnictví.

Håkan Wernersson z katedry materiálových věd a aplikované matematiky na univerzitě v Malmö společně se svým týmem vytvořil šroub, který neutralizuje hluk. Jedná se o inovaci, která má potenciál přinést do stavebnictví mnoho změn, neboť umožňuje snížit hladinu přicházejícího zvuku na polovinu a odstranit některé problémy spojené s nedostatečnou zvukovou izolací. Laboratorní testy ukázaly, že vynález dokáže snížit hlasitost o 9 decibelů, což znamená, že zaznamenaný zvuk lze snížit na polovinu ve srovnání se standardními šrouby.

Šroub, který neutralizuje hluk

Tento typ šroubu je vhodné používat při montáži sádrokartonu do stěn. Pak již není zapotřebí další vrstva s izolačními vlastnostmi. Tímto způsobem jsme schopni ušetřit místo v místnosti tím, že snížíme tloušťku použitých materiálů. Je to vynikající řešení zejména pro lidi, kteří žijí v malém domě nebo bytě.

Kromě toho tyto švédské šrouby s tlumením zvuku umožňují upevnit sádrokartonové desky na dřevěné prvky na stěně. Pružiny v nich obsažené zajišťují, že zvukové vlny přenášené stěnami a dřevěnými sloupky jsou šrouby rozptýleny, takže lidé v místnosti hluk neslyší.

Obchodní model tohoto vynálezu spočívá v licencování práv na výrobu nebo prodej šroubů společnostem. Inženýři v současné době hledají další společnosti, které by chtěly výrobek testovat ve větším měřítku. Provedením dalších pilotních projektů se ověří, jak šrouby fungují při každodenním používání a jak je lze vylepšit.

Zdroj: redakce, mau.se