Byla nalezena další vrstva Země. Hledali ji 20 let

Po 20 letech pátrání vědci potvrdili existenci další, páté vrstvy naší planety. Jak se ukázalo, zemské jádro v sobě skrývá ještě jednu strukturu.

Nová analýza struktury Země naznačuje, že ve středu naší zeměkoule se nachází ještě jedno vnitřní jádro. Tento objev by nám mohl poskytnout dosud neznámé podrobnosti o historii vzniku a vývoje modré planety.

Struktura zemského nitra se skládá z řady soustředných vrstev uspořádaných od zemské kůry k jádru. V samotném středu o poloměru asi 1 227 km se nachází vnitřní jádro – nejhustší část naší planety, pevná koule složená převážně ze železa a niklu. Tvoří méně než 1 % objemu Země. Jak se ukazuje, není to poslední z vrstev planety.

Pátá vrstva Země

Již před 20 lety vědci zjistili přítomnost dalšího, ještě vnitřnějšího jádra. Tuto strukturu nazvali nejvnitřnější jádro a další studie jeho existenci potvrdily. Důkladné studium této vrstvy však nebylo snadné, mimo jiné proto, že jádro je chráněno dalšími silnými vrstvami. Problémem bylo také umístění seismických stanic na správná místa.

Počet seismických monitorovacích stanic po celém světě se však stále zvyšuje, což vědcům umožňuje zaznamenávat vibrace, které jsou pro nás nepostřehnutelné. Seismologům Thanh-Son Phạm a Hrvoje Tkalčićovi z Australské národní univerzity (ANU) se podařilo najít způsob, jak z těchto záznamů získat údaje o nejhlubším jádru.

„Tato studie představuje dosud nepozorovanou a nevyužitou třídu pozorování vln šířících se podél průměru Země (…). Pokud je nám známo, dozvuk z více než dvou přechodů nebyl dosud v seismologické literatuře zaznamenán,“ řekli vědci v článku, který vyšel v časopise Nature Communications. Když planetu zasáhne obří zemětřesení, událost generuje vlny, které se šíří a odrážejí od jejích struktur. Vědci tak získali tak podrobnou mapu toho, co se nachází uvnitř Země.

Počet seismických monitorovacích stanic po celém světě však stále roste, což vědcům umožňuje zaznamenávat vibrace, které jsou pro nás nepostřehnutelné. Seismologům Thanh-Son Phạm a Hrvoje Tkalčićovi z Australské národní univerzity (ANU) se podařilo najít způsob, jak z těchto záznamů získat údaje o nejvnitřnějším jádru.

Tato studie představuje dosud nepozorovanou a nevyužitou třídu pozorování vln šířících se podél průměru Země. Pokud je nám známo, dozvuk z více než dvou přechodů nebyl dosud v seismologické literatuře zaznamenán. Když planetu zasáhne obří zemětřesení, událost generuje vlny, které se šíří a odrážejí od jejích struktur. Vědci tak získali tak podrobnou mapu toho, co se nachází uvnitř Země.

Zdroj: redakce, nature.com

[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]