Výbuch Etny: Podívejte se, jak jej zachytili astronomové

Majestátní Etna ve Středozemním moři vybuchuje tak silně, že to přitahuje pozornost posádky Mezinárodní vesmírné stanice. Záběry, které astronautu pořídili, přinesl sever Space.

Členové Expedice 66, kteří jsou v současné době na oběžné dráze, se podělili o pár pohledů z vesmíru na tuto vysoce aktivní sopku – jen za poslední rok má na kontě několik desítek výbuchů. Díky této aktivitě se za půl roku zvětšila o 30 metrů.

Na ruské straně vesmírné stanice poslal z oběžné dráhy zprávu také kosmonaut Anton Shkaplerov. Uvedl, že z kráteru vytéká žhavá láva a na obloze nad Sicílií se vznášejí mračna popela a kouře. Popsal, že aktivita sopky ustává, a poté se obnovuje sérií silných výbuchů.

Astronauti mohou pomáhat při satelitním pozorování přírodních jevů, jako jsou sopky a hurikány, pořizováním vlastních fotografií ze stanice ISS. Sopečné dýmy totiž mohou dosahovat velmi vysokých výšek a potenciálně tak ovlivnit leteckou dopravu, zatímco oxid siřičitý blíže k zemi může dráždit lidský dýchací systém a vyvolat astma nebo jiné dýchací potíže.

Podle Pozemské observatoře NASA je Etna považována za podmořskou sopku, která po několika erupcích vystoupila nad hladinu moře kvůli ztuhlé lávě. Na povrchu hory se nacházejí lávové proudy, které pocházejí z doby před 300 000 lety.

Zdroj: space.com, esa.int