Video: Ukrajinské síly začaly používat nejnovější raketomet „Hurikán“na podvozku značky Tatra

Na veřejnost se dostalo video, které ukazuje, jak dělostřelectvo ukrajinské Národní gardy používá na frontě nový raketový systém Burevij (Hurikán). Zvenčí se sice systém podobá raketometu Uragan, ale je umístěn na podvozku Tatra T815-7 s uspořádáním kol 8×8, informuje portál Defence Expres.

Ukrajinský „Hurikán“ se však od staršího „Uraganu“ liší především svým vybavením, zejména digitálním systémem řízení palby, který umožňuje přijímat cílové rozkazy z náletů bezpilotních prostředků. Také má schopnost používat rakety se zvýšeným až 65 km dosahem.

Charakteristika

Jedná se o modernizovanou verzi sovětského těžkého dělostřeleckého raketového systému Uragan. Do roku 2016 ukrajinská armáda údajně provozovala přibližně 70 odpalovacích vozidel Uragan. Přestože je tento raketový systém mimořádně výkonný a ničivý, je již více než 40 let starý. Také výroba kolového podvozku Uragan skončila již před lety. Je obtížné tyto systémy udržovat a udržovat v operačním provozu.

Bylo zapotřebí provést modernizační program. Před několika lety se objevil ukrajinský dělostřelecký raketový systém Bastion 3. Byl založen na podvozku vojenského nákladního automobilu KrAZ-6322 a zachoval si modernizované odpalovací zařízení Uragan.

Burevij využívá podvozek českého těžkého vysoce mobilního vozidla Tatra T815-7T3RC1 v konfiguraci 8×8. Burevij si zachovává modernizované odpalovací zařízení Uragan. Má 16 odpalovacích trubic pro rakety ráže 220 mm. Zaměřovací zařízení byla aktualizována. Systém je rovněž vybaven automatizovaným systémem řízení palby.

Tento systém používá stejné dělostřelecké rakety jako Uragan. Standardní raketa je dlouhá 4,8 m a váží 280 kg. Hmotnost bojové hlavice je 90-100 kg v závislosti na typu. Tento systém odpaluje cvičné, HE-FRAG, chemické, zápalné, palivovzdušné, kazetové rakety s rozptylnými protitankovými nebo protipěchotními minami. Ty se používají k dálkovému kladení min.

Burevij je velmi účinný proti plošným cílům. Typickými cíli těchto systémů jsou koncentrace vojsk a vojenských vozidel, dělostřelecké baterie, radary, baterie protivzdušné obrany, letiště a další plošné cíle. Může střílet jednotlivými raketami nebo plnou salvou. Plná salva tohoto dělostřeleckého systému pokrývá plochu 4,3 hektaru.

Vozidlo má dvojitou kabinu, která pojme čtyřčlennou posádku.

Podvozek

Burevij je postaven na podvozku těžkého vysoce mobilního vozidla Tatra T815-7T3RC1. Toto vozidlo bylo speciálně navrženo pro vojenské použití. Je poháněno vzduchem chlazeným vznětovým motorem Tatra T3C-928.90 o výkonu 400 k. Motor je spojen se 14stupňovou manuální převodovkou. Převodovku lze provozovat v poloautomatickém režimu. Vozidlo má stálý pohon všech kol. Využívá unikátní nezávislé zavěšení kol Tatra s páteřovým trubkovým rámem a výkyvnými polonápravami. Každé kolo se pohybuje nezávisle nahoru a dolů, což umožňuje výjimečnou průjezdnost terénem a vyšší rychlost na nerovných cestách. Tento jedinečný podvozek Tatra neustále vyvíjí a zdokonaluje již více než 80 let. Vozidlo má díky podvozku 8×8 dobrou průchodnost terénem. Může se pohybovat i v terénu. Maximální rychlost na silnici je 105 km/h, i když je elektronicky omezena na 85 km/h. Vozidlo je vybaveno centrálním systémem tlaku v pneumatikách, který zlepšuje mobilitu v obtížném terénu.

Zdroj: defence-ua.com, military-today.com