Větrná turbína s vertikální osou o výkonu 1 MW by mohla navždy změnit pobřežní větrné farmy
Norská skupina loděnic Westcon uzavřela dohodu se švédskou společností SeaTwirl o nasazení větrných turbín s vertikální osou o výkonu 1 MW v Severním moři do příštího roku, informuje web Interesting Engineering.
Tato turbína s vertikální osou by v komerčním měřítku mohla velmi brzy zahájit novou éru pobřežních větrných farem a zajistit nákladovou konkurenceschopnost. Vzhledem k tomu, že svět tlačí na posun směrem k obnovitelným energiím, existuje velký zájem o využití potenciálu oceánských větrů. Byly použity různé metody, jak tuto energii využít, ale konvenční větrná turbína je ta, která vzbuzuje největší naděje.
Nedávno funkční projekt Hornsea 2 u pobřeží Spojeného království je v současné době největší pobřežní větrnou farmou na světě. Nicméně, jak se turbíny používané v takových projektech zvětšují, očekává se, že nákladová efektivita platformy klesne, protože stavební náklady se budou zvyšovat, jak půjdeme do větších hloubek.
Větrné turbíny s vertikální osou
Větrné turbíny s vertikální osou (VAWT) nabízejí řadu výhod oproti konvenčně používaným větrným turbínám s horizontální osou (HAWT). Ten se spoléhá na sofistikované přístroje, které jim říkají, kterým směrem proudí vítr a kam se mají nasměrovat pro maximální výrobu energie. Turbíny VAWT oproti tomu mohou využívat energii ze všech směrů, takže mohou pracovat bez takového zařízení.
Vzhledem k tomu, že všechny komponenty HAWT musí být sestaveny dohromady nahoře, věže, které je drží, musí být silné a postavené s obrovskými protizávažími. Do budoucna se tento požadavek bude pouze zvyšovat, což dále zvýší náklady na jejich výrobu.
Turbína nové generace
SeaTwirl se zabývá výrobou turbín s vertikální osou od roku 2012 a jeho 43 stop (13 m) vysoká prototypová turbína vyrábí energii posledních sedm let.
Nyní společnost představila svou turbínu nové generace, kterou popisuje jako 30krát větší než její prototyp. Pracovně je označen jako S2x. Sloup turbíny se zvedne 180 stop (55 m) nad vodní hladinu, zatímco se ponoří do hloubky 262 stop (80 m).
Turbíny jsou navrženy tak, aby automaticky přerušily výrobu energie, když rychlost větru překročí 56 mil za hodinu (25 m / s), i když vydrží až dvojnásobné rychlosti, což je hurikán druhé kategorie.
Společnost plánuje nasadit první S2x v zemi do roku 2023. Turbína bude testována po dobu pěti let, po které SeaTwirl plánuje rozšířit své turbíny nejprve v rozsahu 6-10 MW a poté na rozsah 30 MW.
Zdroj: Interesting Engineering
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]