Vesuv v roce 79 n. l. pohřbil římské město. Pompejská freska dnes ukazuje 2000 let starého předchůdce pizzy

Archeologové v Pompejích v úterý oznámili, že na starověké fresce našli vyobrazení předchůdce dnešní pizzy – ovšem bez sýra a rajčat.

Malba stará 2000 let,objevená uprostřed napůl rozpadlé zdi při nedávných vykopávkách v rozsáhlém archeologickém nalezišti, zobrazuje stříbrný talíř s kulatým chlebem, vedle čerstvého a sušeného ovoce, jako jsou granátová jablka a datle, a pohár naplněný červeným vínem.

„To, co bylo vyobrazeno na stěně starověkého pompejského domu, by mohlo být vzdáleným předchůdcem moderního pokrmu,“ uvedli odborníci z archeologického parku ve svém prohlášení.

Ničivý výbuch sopky Vesuv v roce 79 n. l. pohřbil římské město hustou vrstvou popela a skryl před zraky jeho četné poklady, které archeologové stále pomalu vytahují na světlo.

Předpokládá se, že freska odkazuje na „pohostinné dary“ nabízené hostům podle řecké tradice datované do 3. až 1. století př. n. l. a popsané císařskými spisovateli z římské doby včetně Vergilia a Filostrata.

Ředitel Pompejí Gabriel Zuchtriegel uvedl, že nově odhalená freska ukazuje kontrast mezi „skromným a prostým jídlem a luxusem stříbrných podnosů a rafinovaností uměleckých a literárních zobrazení,“ píše web Yahoonews.

„Jak bychom si v této souvislosti mohli nevzpomenout na pizzu, která se také zrodila jako „chudé“ jídlo v jižní Itálii, ale nyní dobyla svět a podává se i ve vyhlášených restauracích,“ dodal Zuchtriegel. Nové vykopávky odhalily atrium domu, jehož součástí byl přístavek s pekárnou, částečně prozkoumaný na konci 19. století.

„V pracovních prostorách poblíž pece byly v uplynulých týdnech nalezeny kostry tří obětí,“ uvedli odborníci z parku.

Archeologové odhadují, že při erupci zahynulo 15 až 20 procent obyvatel Pompejí, většinou na následky teplotního šoku, když město zahalil obří mrak plynů a popela.

zdroj: Yahoonews