Vesmírný teleskop Jamese Webba má anténu pro přenos dat. Přenese několik desítek GB denně

Vesmírný teleskop Jamese Webba je ve vesmíru a je na cestě ke svému cíli, odkud začne zkoumat vesmír. Na přístroji je umístěna anténa, která bude sloužit k přenosu dat z teleskopu na Zemi. Bude schopen odesílat soubory dvakrát denně o celkové velikosti alespoň 28,6 GB, informuje portál space.com.

Vesmírný teleskop Jamese Webba se připravuje již několik let. NASA stroj konečně vypustila do vesmíru první den Vánoc. Den po startu se inženýři odpovědní za zařízení rozhodli umístit anténu, která umožní teleskopu odesílat data na Zemi.

Anténa GAA byla rozmístěna 26. prosince a je vidět na obrázku níže, který poskytla NASA. Umožní vesmírnému dalekohledu Jamese Webba posílat data zpět na naši planetu. To se bude konat dvakrát denně. Tímto způsobem bude možné přijímat soubory o celkové velikosti alespoň 28,6 GB.

Tým vesmírného dalekohledu Jamese Webba anténu testoval a víme, že celá operace trvala asi hodinu. V současné době se stroj nachází na téměř měsíční cestě k libračnímu bodu L2 ve vzdálenosti téměř 1,6 milionu km od Země. V tomto okamžiku začne zkoumat vesmír.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba umožní nejpřesnější pozorování vesmíru v historii. Za tímto účelem musí nejprve rozložit vícevrstvý slunečník o velikosti tenisového kurtu. Proces bude trvat několik dní a bude zahájen 28. prosince.

Zdroj: space.com