Vědcům se podařilo objevit druh cesmíny, který byl skoro 200 let považován za vyhynulý

Expediční tým z organizace Re:wild se nedávno vypravil do Igarassu na severovýchodě Brazílie a objevil neobyčejný druh cesmíny, který byl více než 180 let považován za vyhynulý. Jedná se o Cesmínu Pernambuco (Ilex sapiiformis), která patřila mezi 25 nejhledanějších ztracených rostlinných a živočišných druhů.

Juliana Alencarová, jedna z výzkumnic, která se podílela na objevu cesmíny Pernambuco, popisuje tento nález jako okamžik, kdy se zdálo, že se svět zastavil.

„Příroda má stále schopnost nás ohromovat. Objevit druh, o kterém jsme neposlouchali téměř dvě století, se nestává každý den.“

Stromy těchto cesmín mohou dorůstat až do výšky 12 metrů, a tým je objevil na území, které kdysi pokrýval hustý tropický prales. Dnes však toto místo obsadily plantáže cukrové třtiny.

Prvního pozorování Cesmíny Pernambuco pro západní vědu provedl přírodovědec George Gardner v roce 1838 během jedné z expedic, a později ji oficiálně popsala Siegfried Reissek v roce 1861.

Až do nedávného znovuobjevení byla Gardnerova sbírka jediným potvrzeným záznamem existence tohoto druhu. Ekolog Gustav Martinelli vedl expedici, která se věnovala pátrání po cesmíně od roku 2017, kdy byl zahájen projekt 25 nejhledanějších ztracených druhů.

Hledání ještě neskončilo

Hledání dalších stromů Cesmíny Pernambuco zatím neskončilo. Martinelli má naději, že bude možné organizovat další průzkumy s podporou místních partnerů, aby bylo možné nalézt více jedinců tohoto vzácného druhu. Rád by také spolupracoval s místními úřady na lepší ochraně lesů v okolí Recife, kde byla cesmína Pernambuco objevena, a zavedl program na pěstování tohoto stromu v zajetí.

Christina Biggsová, programová ředitelka ztracených druhů organizace Re:wild, dodává, že je ohromující, že cesmína Pernambuco byla znovu objevena v metropolitní oblasti, kde žije téměř šest milionů lidí.

„Často si neuvědomujeme, že rostliny mohou být pro vědu ztraceny, protože se nehýbou jako zvířata, ale jsou stejně důležitou součástí ekosystémů, ve kterých původně existovaly. I když nám téměř 186 let unikla, může stále přežívat v posledních zbytcích divočiny. Tento strom je dokonalým příkladem toho, proč je neustále hledat.“

Zdroj: organizace Re:wild