Vědci zrekonstruovali tvář 75 000 let staré neandrtálské ženy z roztříštěných zbytků lebky

Vědci vytvořili pozoruhodnou rekonstrukci toho, jak by vypadala neandrtálská žena za svého života. Vychází ze zploštělých, roztříštěných zbytků lebky, jejíž kosti byly při vykopávkách tak měkké, že měly konzistenci namočené sušenky. Vědci museli úlomky nejprve zpevnit, než je znovu sestavili. Odborní paleoarcheologové pak vytvořili 3D model.

Lebka, podle níž je model vytvořen, byla nalezena v jeskyni Šanidar v iráckém Kurdistánu. Jedná se o kultovní místo, kde byly v 50. letech 20. století objeveny ostatky nejméně 10 neandertálských mužů, žen a dětí. „Lebka byla v podstatě plochá jako pizza,“ řekl profesor Graeme Barker z Cambridge, který vede nové vykopávky v Šanidaru, uvádí BBC.

Se svolením místního odboru pro starožitnosti byly úlomky lebek v blocích sedimentu převezeny do Velké Británie, aby mohl začít náročný proces jejich uvolňování, stabilizace a následného skládání. Složitá skládačka trvala archeologickému konzervátorovi více než rok.

Přestavěná lebka byla následně naskenována a 3D tisk byl předán nizozemským umělcům Adrie a Alfonsu Kennisovým, kteří jsou proslulí svou dovedností vytvářet anatomicky věrné podoby dávných lidí z jejich kostí a fosilních pozůstatků.

zdroj: BBC