Vědci z USA šokovali kolegy. Vytvořili domácí test, který ze slin odhalí rakovinu s 90 % přesností

Ve Spojených státech je k dispozici domácí screeningový test na bázi umělé inteligence, který ze vzorků slin odhalí rakovinu dutiny ústní a krku. Tato technologie, schválená americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), dokáže ze slin s více než 90procentní přesností odhalit časné příznaky rakoviny dutiny ústní a krku, jak uvádí server Brighter.

Je známo, že rakovinu dutiny ústní a krku je obtížné odhalit. Kvůli nedostatku účinných diagnostických nástrojů může často zůstat nediagnostikována, dokud nedosáhne pokročilého stadia. Přesto včasný záchyt přímo zvyšuje pětileté přežití pacientů z 50 % na 84 %.

Test CancerDetect, který vyrábí společnost Viome Life Sciences, poskytuje bezprecedentní přesnost při včasné detekci a prevenci rakoviny, neboť nabízí detekci s 95% specificitou a 90% citlivostí. S cílem vyvinout přesnější diagnostický nástroj pro pacienty s rakovinou začali vědci z Viome studovat, jak se změnil mikrobiom, tedy soubor všech mikrobů, kteří se přirozeně vyskytují v našem těle, a jejich genů. Podle dřívějších výzkumů mají lidé s rakovinou dutiny ústní nebo krku jinou ústní flóru než zdraví lidé.

Výzkumníci odebrali vzorky slin od osob starších 50 let nebo dospělých, kteří v minulosti užívali tabák. V obou případech se jedná o rizikové faktory rakoviny dutiny ústní a krku. Z každého vzorku extrahovali genetický materiál bakterií, hub a kožních buněk. Pro trénink modelu strojového učení použili genetická data z 945 vzorků, z nichž 80 pocházelo od lidí s rakovinou dutiny ústní a 12 od lidí s rakovinou krku. Identifikovali 88 specifických změn v genové expresi u lidí s rakovinou dutiny ústní a krku a 182 jedinečných genetických vlastností jejich bakterií.

Vědci pak testovali svůj model na zbývajících 230 studijních vzorcích, z nichž 82 pocházelo od lidí s rakovinou. Testy správně identifikovaly 90 % vzorků od lidí s rakovinou a 95 % vzorků od lidí bez rakoviny, což znamená velmi nízkou míru falešně negativních nebo falešně pozitivních výsledků. Lidé s vysokým rizikem rakoviny dutiny ústní nebo krku v USA si nyní mohou test zakoupit online po vyplnění dotazníku společnosti Viome a výsledky obdržet do dvou týdnů.

Zdroj: thebrighterside.news, redakce