Vědci vymazali myším paměť. Použili k tomu světlo

Japonští vědci vyvinuli metodu, která umožňuje manipulovat se vzpomínkami. Je založena na nervově-optickém systému, informuje portál interestingengineering.com.

Za experiment je zodpovědný tým vědců z Kjótské univerzity pod vedením Akihira Gota. Studie stále probíhá, ale její autoři nedávno představili první slibné výsledky.

Vymazání vzpomínek
Vyvinutá technologie je svým způsobem podobná technologii z populárního seriálu Muži v černém. Připomeňme, že agenti ve filmu používali speciální zařízení, které vymazalo vzpomínky zábleskem světla. Japonský výzkum naznačuje, že světlo lze použít k deaktivaci proteinu, který se podílí na konsolidaci paměti.

Vzpomínky se během spánku upevňují díky nervové aktivitě v procesu zvaném dlouhodobé synaptické posilování (LTP). Studiem celého procesu je možné určit, kdy a kde se v mozku vytvářejí vzpomínky, upozorňuje web Interesting Engineering.

Při pokusech Gotův tým inhiboval kofilin, protein nezbytný pro LTP. Vědci vpravili myším do mozku adenovirový vektor (AAV), který uvolňuje reaktivní formy kyslíku. Při vystavení světlu deaktivují všechny blízké sloučeniny, včetně kofilinu.

Metoda může pomoci při psychických poruchách
Experimenty ukázaly, že je možné vymazat vzpomínky v hipokampu, kde jsou nejprve uloženy. Vědci tuto oblast mozku myší exponovali dvakrát – nejprve poté, co se naučily nějaký úkol, a pak, když spaly. Ukázalo se, že tím byla odstraněna krátkodobá paměť.

Úkolem, který se hlodavci museli naučit, bylo umístit je do tmavé komory, což u nich vyvolávalo stres. Když byl jejich mozek vystaven světlu, zvířata zapomněla na své předchozí zážitky a když se znovu ocitla v komoře, nebyla již stresována.

Spoluautor studie Yasunori Hayashi vyjádřil naději, že vyvinutá technologie umožní izolovat paměť jak časově, tak prostorově na buněčné úrovni. Poukázal na to, že synaptické abnormality spojené s LTP ovlivňují poruchy paměti a učení – vyskytují se mimo jiné u Alzheimerovy choroby a schizofrenie. „Očekáváme, že naše metoda povede k řadě léčebných postupů pro duševní poruchy,“ řekl Hayashi.

Zdroj: interestingengineering.com