Vědci varují, že tání permafrostu by mohlo uvolnit prastaré viry. V sibiřském permafrostu už se našly viry neštovic a herpetické viry

Vědci varovali, že starověké „zombie viry“ zamrzlé v tajícím arktickém permafrostu by mohly podnítit novou pandemii, pokud by ji rozpoutala změna klimatu. Globální oteplování umožňuje zvýšenou lidskou aktivitu v nejsevernějších oblastech Země, protože tání mořského ledu otevírá lodní a průmyslové možnosti, včetně těžby hluboko do permafrostu, který pokrývá pětinu severní polokoule, zejména v Kanadě, na Sibiři a na Aljašce.

Vědci však údajně začali plánovat arktickou monitorovací síť, která by hlídala jakékoli rané případy onemocnění vyvolaného starověkými viry.

V sibiřském permafrostu již byly nalezeny staré viry, včetně jednoho vzorku, který byl starý 48 500 let. Tým vedený genetikem Jeanem-Michelem Claveriem oživil několik takových virů, které jsou schopné infikovat pouze jednobuněčné organismy. Ale vědci se obávají, že viry schopné infikovat lidi pravděpodobně také číhají v permafrostu. „Vidíme stopy mnoha, mnoha, mnoha dalších virů,“ řekl profesor Claverie a dodal: „Pokud jsou amébové viry stále živé, není důvod, proč by ostatní viry nebyly stále živé a schopné infikovat své vlastní hostitele,“ uvádí portál Independent.

Mezi genomickými stopami lidských patogenů, které již tým identifikoval v sibiřském permafrostu, jsou viry neštovic a herpetické viry. S prognózami naznačujícími, že Arktické moře bude bez ledu již v roce 2040 kvůli rozpadu klimatu, je to vyhlídka na zvýšenou lidskou pozornost v Arktidě.

„Náš imunitní systém možná nikdy nebyl v kontaktu s některými z těchto mikrobů, a to je další starost,“ řekl profesor Claverie. „Scénář, že neznámý virus jednou infikuje neandrtálce, který se k nám vrátí, i když nepravděpodobný, se stal reálnou možností.“

zdroj: Independent