Vědci tvrdí, že ve vesmíru mohou existovat bytosti podobné lidem

Existuje ve vesmíru život? Dost možná ano, i když jsme zatím nic nenašli. Formy života, které bychom mohli najít, by mohly být podobné lidem. Důvod? Kvůli divergentní evoluci. Mnozí vědci také tvrdí, že život není tak vzácný, jak si myslíme, napsali na webu everyeye.it.

Divergentní evoluce je jev, který způsobuje, že druhy žijící v určitém prostředí nebo ve stejných životních podmínkách mají velmi podobné vlastnosti. I když se dotyčné druhy vyvinuly v různých oblastech a i když poslední společný předek tuto konkrétní vlastnost neměl.

Příkladem může být „ekolokalizace“, kterou využívají velryby i netopýři, což jsou zřejmě tvorové, kteří se nevyvinuli ve stejných podmínkách. Mohli bychom uvést mnoho dalších příkladů, ale ke konvergentní evoluci dochází v podstatě tehdy, když živočichové a rostliny musí mít podobná řešení pro „přežití“. Pokud k tomu dochází na Zemi, může k tomu docházet i jinde ve vesmíru. Pokud existuje planeta podobná té naší, je velmi pravděpodobné, že život na jejím povrchu nemusí být příliš vzdálený tomu, co známe. „Můžeme s jistotou říci, že pravděpodobnost, že se vyvine něco podobného člověku, je poměrně vysoká,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Science Focus profesor Simon Conway Morris z Cambridgeské univerzity.

Je také fakt, že evoluční konvergence sice vytvořila různé druhy, ale s podobnými vlastnostmi, ale existuje také spousta tvorů, kteří navzdory tomu, že žijí ve stejném prostředí, mají velmi odlišné vlastnosti. Vezměme si jako příklad Nový Zéland. Ve stejných oblastech se vyskytují papoušci, kteří neumějí létat, masožraví papoušci a netopýři, kteří se živí listím. Ve zkratce to znamená, že inteligentní život na planetě podobné Zemi by nám mohl být neuvěřitelně podobný.

Zdroj: everyeye.it