Vědci srovnali užití kávy a obyčejného kofeinu. Obyčejný kofein si vedl hůře vzhledem k zaměření na cíl a pracovní paměť
Vědci, kteří testovali kávu proti obyčejnému kofeinu, zjistili, že obyčejný kofein pouze částečně reprodukuje účinky vypití šálku kávy, aktivuje oblasti mozku, které vám dávají pocit větší bdělosti, ale ne oblasti mozku, které ovlivňují pracovní paměť a chování zaměřené na cíl.
Pro mnoho lidí den nezačíná, dokud není jejich hrnek s kávou prázdný. Často se má za to, že káva vyvolává pocit větší bdělosti, a proto ji lidé pijí, aby se probudili a zlepšili svou výkonnost. Portugalští vědci zkoumali pijáky kávy, aby pochopili, zda je tento efekt bdělosti závislý na vlastnostech kofeinu, nebo zda jde o zážitek z pití kávy.
„Všeobecně se očekává, že káva zvyšuje bdělost a psychomotorické funkce,“ uvedl profesor Nuno Sousa z univerzity v Minho, korespondující autor studie v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience.
Vědci nabírali lidi, kteří vypili minimálně jeden šálek kávy denně, a požádali je, aby se nejméně tři hodiny před studií zdrželi jídla nebo pití nápojů obsahujících kofein. S účastníky vedli rozhovory, v nichž shromáždili sociodemografické údaje, a poté provedli dvě krátká funkční vyšetření magnetickou rezonancí: jedno před a druhé 30 minut po užití kofeinu nebo po vypití standardizovaného šálku kávy. Během funkčních skenů MRI byli účastníci požádáni, aby se uvolnili a nechali svou mysl bloudit.
Vzhledem ke známým neurochemickým účinkům pití kávy vědci očekávali, že funkční skeny MRI ukážou, že lidé, kteří pili kávu, měli vyšší integraci sítí, které jsou spojeny s prefrontální kůrou, jež souvisí s výkonnou pamětí, a sítí výchozího režimu, která se podílí na procesech introspekce a sebereflexe. Zjistili, že konektivita sítě výchozího režimu se snížila jak po vypití kávy, tak po užití kofeinu, což naznačuje, že po konzumaci kofeinu nebo kávy jsou lidé lépe připraveni přejít od odpočinku k práci na úkolech.
Pití kávy však také zvýšilo konektivitu ve vyšší vizuální síti a v pravé síti výkonné kontroly částech mozku, které se podílejí na pracovní paměti, kognitivní kontrole a chování zaměřeném na cíl. K tomu nedošlo, když účastníci užívali pouze kofein. Jinými slovy, pokud se chcete cítit nejen bdělí, ale i připravení k akci, samotný kofein vám nestačí, potřebujete zažít chuť šálku kávy.
Autoři upozornili, že je možné, že tyto výhody může způsobit i zážitek z pití kávy bez kofeinu: tato studie nedokázala rozlišit účinky samotného zážitku od zážitku v kombinaci s kofeinem. Existuje také hypotéza, že výhody, které pijáci kávy uvádějí, by mohly být způsobeny zmírněním abstinenčních příznaků, což tato studie netestovala.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]