Vědci si třou oči. Želvušky zastavují biologické hodiny
Želvušky opět potěšily vědce. Nejnovější výzkum potvrzuje zastavení biologických hodin.
Mnoho lidí se rádo dívá na filmy o superhrdinech s nadpřirozenými schopnostmi, ale když se nad tím zamyslíte, jejich protějškem v reálném světě jsou želvušky. Tito extrémně malí bezobratlí živočichové jsou mimo jiné schopni přežít něco jako pobyt ve vesmíru.
Želvušky nejčastěji obývají vodní prostředí a lidé již identifikovali více než tisíc druhů želvušek. Jejich schopnost přizpůsobit se nepříznivým a extrémním podmínkám je impozantní.

Želvušky mají schopnost přejít do kryptobiózy, což je forma odpočinku vyvolaná nepříznivými podmínkami. To jim umožňuje přežít extrémně vysoké i nízké teploty, stejně jako pobyt ve vesmíru, extrémně nízký tlak nebo drtivě vysoký tlak. Spojení se Supermanem se zdá být na místě.
Želvušky stále udivují vědce
Nejnovější objev o želvuškách nepřestává vědce udivovat. Bioložka Jessica Siegerová a její kolegové provedli zajímavý experiment. Želvušky byly pravidelně zmrazovány při teplotě -30 °C a poté rozmrazovány a krmeny. Skupina želvušek fungovala v takovém cyklu, dokud se všichni jejich zástupci nedožili posledních dnů života, jak píše server Science Alert.
Existovala také druhá kontrolní skupina, která nemusela snášet útrapy pravidelného mražení, takže žila jednoduše při pokojové teplotě. Nyní se dostáváme k nejdůležitějším informacím. Ukázalo se, že pravidelně zmražené nekorchidy žijí dvakrát déle.

Ralph Schill ze Stuttgartské univerzity vysvětluje, že v období hibernace se vnitřní biologické hodiny živočichů zastaví a po rozmrznutí se opět obnoví. Jinými slovy, želvušky, které přirozeně přežívají několik měsíců, mohou přežívat roky nebo dokonce desetiletí, pokud se mezitím uloží k zimnímu spánku.
V konečném důsledku budou želvušky, kteří pravidelně hibernují, žít stejně aktivně jako medvědi, kteří nikdy neupadnou do kryptobiózy. Tyto malé organismy přežijí téměř cokoli a jednoduše přečkají nepříznivé podmínky, aby se vrátily k životu, až se situace v jejich okolí zlepší.
Zdroj: sciencealert.com, redakce