Vědci odhalili dosud největší 3D mapu vesmíru s více než 6 miliony galaxií

Mapa je založena na datech shromážděných zařízením Dark Energy Spectroscopic Instrument (Desi) v Arizoně a obsahuje třikrát více galaxií než předchozí pokusy, přičemž u mnoha z nich byla jejich vzdálenost měřena poprvé. Vědci uvedli, že pomocí této mapy byli schopni změřit, jak rychle se vesmír rozpínal v různých časech v minulosti s bezprecedentní přesností.

Výsledky potvrzují, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Zjištění však také vyvolala vzrušující možnost, že temná energie – tajemná, odpudivá síla, která tento proces pohání – není v průběhu času konstantní, jak se dříve myslelo.

Profesor Carlos Frenk z Durhamské univerzity uvedl, že pokud je temná energie skutečně konstantní v čase, budoucnost vesmíru je jednoduchá – bude se rozpínat dál a dál, navždy.

Výzkum odhaluje, jak tým nejprve vytvořil 3D mapu a poté změřil vzory v rozložení galaxií. Tým byl schopen zkalibrovat vzdálenosti k různým galaxiím na mapě, což jim umožnilo zjistit, jak rychle vesmír rostl za posledních 11 miliard let, s přesností lepší než 0,5 % ve všech dobách a lepší než 1 % před 8 miliardami až 11 miliardami let.

zdroj: The Guardian