Největší 3D mapa vesmíru v historii odhaluje gigantickou vesmírnou síť

Data z prvního průzkumu spektroskopického přístroje DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) vytvořila dosud největší a nejpodrobnější 3D mapu vesmíru, informuje portál NewAtlas. Ohromující snímek odhaluje gigantickou vesmírnou síť galaxií v rozmezí miliard světelných let, a to je pro projekt teprve začátek.

Snímek obsahuje 7,5 milionu galaxií ve vzdálenosti přibližně 5 miliard světelných let ve směru souhvězdí Panny, přičemž Země se nachází vlevo dole. Díky jasně viditelné velkorozměrové struktuře vesmíru není těžké pochopit, proč je často označován jako kosmická síť, a astronomové se z dat mohou dozvědět mnoho nového.

„Je v tom spousta krásy,“ řekl Julien Guy, vědec z laboratoře Berkeley v USA, která projekt DESI řídí. „V rozložení galaxií na 3D mapě jsou obrovské shluky, vlákna a prázdná místa. Jsou to největší struktury ve vesmíru. V jejich rámci však naleznete otisk velmi raného vesmíru a historii jeho rozpínání od té doby.“

Přístroj DESI shromažďuje podrobná data o barevném spektru galaxií, která mohou odhalit, jak daleko se daná galaxie nachází. Protože se vesmír neustále rozpíná, světlo ze vzdálenějších galaxií se roztahuje, takže jeho vlnové délky jsou posunuty dále k červenému konci spektra. Obecně tedy platí, že galaxie, které se jeví více červeně zbarvené, jsou vzdálenější, a DESI toho využívá k sestavení své trojrozměrné mapy.

DESI je instalován na Mayallově teleskopu v Arizoně v USA a svá měření provádí pomocí poměrně unikátního zařízení. Světlo prochází šesti velkými čočkami a poté je zachyceno soustavou optických kabelů ovládaných 5 000 robotickými polohovadly, která mohou kabely přesouvat na místo s přesností na 10 mikronů. Odtud je světlo posíláno do 10 spektrografů, které ho rozdělí na jednotlivé barvy pro analýzu.

Současná mapa byla vytvořena během prvních sedmi měsíců provozu DESI v roce 2021, a to je teprve začátek. Do ukončení své primární mise v roce 2026 bude přístroj katalogizovat více než 35 milionů galaxií, které se budou rozprostírat až do vzdálenosti 11 miliard světelných let. Tato pokladnice dat přinese nové podrobnosti o galaxiích, černých dírách, kvazarech, temné energii, tajemné síle, která pohání zrychlující se rozpínání vesmíru.

Zdroj: newatlas.com