Vědci objevili nové látky, které mohou zachránit lidstvo před klimatickou zkázou

Minerály zvané zeolity, které se běžně vyskytují v kočičích stelivech, mohou po speciální úpravě účinně odstraňovat skleníkový plyn ze vzduchu, uvedli vědci z MIT v USA na svém webu.

Tým výzkumníků z MIT nyní přišel se slibným přístupem ke kontrole emisí metanu a jeho odstraňování z ovzduší pomocí levného a hojně se vyskytujícího druhu jílu zvaného zeolit. Metan je mnohem silnější skleníkový plyn než oxid uhličitý. Na nedávných mezinárodních jednáních o klimatu v Glasgow ve Skotsku bylo snižování emisí metanu označeno za hlavní prioritu při pokusech o rychlé omezení globálních změn klimatu.

Odpovědí, kterou vědci našli, byl speciální druh jílu. Použili zeolitové jíly, materiál tak levný, že se v současnosti používá k výrobě kočičího steliva. Tým zjistil, že po úpravě zeolitu malým množstvím mědi je tento materiál velmi účinný při pohlcování metanu ze vzduchu, a to i při extrémně nízkých koncentracích.

Metoda přeměňuje metan na oxid uhličitý. To může znít jako špatná věc, vzhledem k celosvětovému boji proti emisím oxidu uhličitého. Ovšem oxid uhličitý má v atmosféře mnohem menší vliv než metan, který je jako skleníkový plyn v prvních 20 letech asi 80krát silnější a v prvním století asi 25krát silnější.

Tým dospěl k závěru, že ideální místo pro takové systémy by bylo v místech, kde se nachází relativně koncentrovaný zdroj metanu, jako jsou například mléčné farmy a uhelné doly. Tyto zdroje již obvykle mají výkonné systémy pro úpravu vzduchu, protože nahromadění metanu může představovat nebezpečí požáru, ohrožení zdraví a iniciaci výbuchu. Aby tým překonal zbývající technické detaily, získal právě od amerického Ministerstva energetiky grant ve výši 2 milionů dolarů, v přepočtu skoro 43 milionů korun, na další vývoj specifického zařízení pro odstraňování metanu v těchto typech lokalit.

Zdroj: news.mit.edu