Vědci našli mikroplasty v těle novorozenců

Vědci nyní objevili mikroplasty v lidské placentě a dokonce i v tělech novorozenců, což je šokující. Ve skutečnosti mohou být děti vystaveny ještě většímu riziku než dospělí, píše server Futurism.

Tým vědců publikoval článek o svých zjištěních v časopise Environmental Health Perspectives. Ve studii zjistili, že je prakticky nemožné zabránit tomu, aby děti a kojenci přijímali a vstřebávali mikroplasty, a to ještě před narozením. Nikdo přesně neví, kolik mikroplastů dítě pozře. Několik studií však nyní naznačuje, že dnešní děti vstřebávají mikroplasty do svého těla již v plodovém věku. To je znepokojující.

Studie podtrhuje rozšířenost mikroplastů ve světě a také jejich potenciální škodlivost. Bohužel současný výzkum, pokud jde o vliv mikroplastů na zdraví dětí, stále chybí. Děti nemají plně vyvinutý imunitní systém a jsou ve velmi důležité fázi vývoje svého mozku. Proto jsou obzvláště zranitelné.

Tým nyní doufá, že jejich zjištění mohou být použita jako vodítko pro lékaře, vědce a rodiče, jak nejlépe omezit vystavení dětí mikroplastům. V určitém okamžiku však vědci zjistili, že se mu nelze zcela vyhnout. Důvodem je celá řada faktorů, včetně mikroplastů v prachu v domácnosti a také v potravinách, které jedí. Je téměř nemožné zabránit tomu, aby děti požívaly plasty.

To však neznamená, že se s tím nedá nic dělat. Tým doporučuje rodičům, aby omezili množství potravin, které jejich děti konzumují, a které přicházejí do styku s plasty, což je v současném potravinovém systému téměř nemožný úkol a také aby dbali na pravidelný úklid domácnosti vodou a mýdlem.

Zdroj: futurism.com