V nemocnici ve Velké Británii poprvé použili brýle Apple Vision Pro během operace

Tým v soukromé londýnské nemocnici Cromwell Hospital použil brýle Apple Vision Pro v hodnotě 81 000 korun při operaci páteře pacienta. Sestra pracující po boku chirurga měla na sobě brýle pro rozšířenou realitu, které jí pomáhaly při přípravě, sledování průběhu zákroku a výběru správných nástrojů. Zařízení jí umožnilo vidět skutečný svět s překrytými virtuálními obrazovkami před sebou, které zobrazovaly informace o průběhu operace.

Základní software s umělou inteligencí zaznamenává každou fázi operace – a v budoucnu by mohl měřit, jak dobře dopadla v porovnání s podobnými zákroky prováděnými jinými chirurgy. Podle chirurga Syeda Aftaba dokáže rozšířená realita posílit operační tým a zlepšit výkon zdravotních sester při operacích. Ze zdravotní sestry se kterou nikdy předtím nepracoval se díky AI stane někdo s desetiletou praxí.

Brýle Apple Vision Pro zatím nejsou na evropském trhu k dispozici. V USA stojí 81 000 korun a byly navrženy především pro umocnění zážitku při hraní počítačových her a sledování filmů. „Eliminuje lidské chyby, odstraňuje odhady. Dodává vám to jistotu při operaci.“ uvedla sestra, která brýle použila.

Zdroj: DailyMail