V Česku se stále dají najít kila zlata za miliony. Hledejte v těchto oblastech
V Česku se stále ukrývají poklady v podobě zlatých valounů a nuggetů, které čekají na své objevení. Ačkoliv zlatá horečka v našich končinách už dávno pominula, zlato se v českých řekách a potocích stále nachází. Pokud víte, kde a jak hledat, i dnes můžete narazit na místa, kde se dá najít to vzácné žluté zlato.
Nejvýznamnější období těžby zlata v Česku se odehrála během středověku a v 19. století. Ve středověku se zlato těžilo především v okolí Jílového u Prahy, které se stalo známým jako český Klondike. Těžba zde probíhala od dob Keltů a pokračovala i za vlády Přemyslovců a Lucemburků.
V okolí Jílového se nacházejí desítky historických dolů a štol, z nichž některé jsou dodnes přístupné veřejnosti. Mezi nejznámější patří doly Pepř, Čelina a Bohuliby. Pro zájemce o historii těžby zlata jsou v Jílovém připraveny turistické trasy, které vás provedou po stopách zlatokopů.
I v dávných nejbohatších nalezištích zlata v Česku jde dnes něco najít
Dalším významným centrem těžby zlata byly Kašperské Hory na Šumavě. Zdejší těžba byla úzce spjata s rýžováním zlata v řece Otavě a jejích přítocích. Kašperské Hory se v průběhu staletí staly centrem zpracování vytěženého zlata a sídlem horního úřadu. Bohatou historii těžby v regionu mapuje místní Muzeum zlata, které stojí za návštěvu. Pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet rýžování zlata na vlastní kůži, jsou v okolí Kašperských Hor ideální podmínky.
Méně známá, ale neméně zajímavá jsou naleziště zlata v Jeseníkách a Rychlebských horách. Nejvýznamnější lokalitou jsou bezesporu Zlaté Hory, jejichž historie těžby sahá až do 13. století. Během své existence zažily Zlaté Hory období rozkvětu i úpadku, ale stopy po těžbě jsou v okolí patrné dodnes. Za návštěvu stojí místní Hornické muzeum nebo Zlatorudné mlýny, které připomínají slavnou minulost těžby zlata v regionu.
Zlatá horečka nekončí! Vydejte se po stopách českého zlata
Nejslibnějšími lokalitami pro amatérské rýžování zlata zůstávají oblasti s historickou těžbou. Jde především o povodí řek jako Otava, Sázava, Opava, Blanice nebo Jihlava. V okolí Jílového u Prahy, Kašperských Hor, Rýmařova a v Jeseníkách se zlato těžilo po staletí a dodnes zde lze najít drobné zlatinky.
I když v těchto řekách už nenajdete velké valounky zlata, trpělivý hledač může být odměněn drobnými kousky nebo prachovým zlatem. Nejvhodnější jsou místa, kde řeka zpomaluje – oblouky, slepá ramena nebo místa za velkými kameny. Zde se těžší částečky zlata usazují na dně.
K rýžování zlata budete potřebovat rýžovací pánev, lopatku, gumové holínky a trochu trpělivosti. Říční sediment nabírejte do pánve a opatrně vymývejte lehčí materiál, až vám na dně zůstanou jen těžké částice – pokud budete mít štěstí, může mezi nimi být i zlato.
Pozor na zákony a přírodu!
Při hledání zlata je ale třeba respektovat přírodu a zákony. Národní parky a chráněné krajinné oblasti jsou pro rýžování zlata zcela zapovězeny. Na ostatních místech se řiďte obecnými pravidly – neničte vegetaci, nenarušujte říční dno a břehy víc, než je nutné, a nezanechávejte po sobě odpadky. Soukromé pozemky jsou přístupné jen se svolením majitele.
Je také dobré mít realistická očekávání. Šance, že najdete větší kus zlata, je velmi malá. Spíše počítejte s tím, že moderní zlatokopectví je hlavně zajímavý koníček, který vás zavede do krásné přírody a přinese nevšední zážitky. Pokud se vám podaří najít i nějaké to zlato, berte to jako bonus.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]