V centru hurikánu. Jedná se o první takový záznam v historii

Otázka, co se skrývá uvnitř hurikánu, už dlouho fascinuje mnoho badatelů. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), americká vládní instituce zabývající se výzkumem počasí, se to rozhodla zjistit pomocí dronu, jak informuje web noaa.gov.

NOAA na tomto projektu nepracovala sama. Podle webových stránek instituce jsou záběry z nitra hurikánu společným projektem se společností Saildrone, která vyrábí pokročilé stroje a vozidla.

Technické vlastnosti dronu
Aby bylo možné pořídit video z nitra hurikánu, bylo nutné sestrojit robustní dron, který by zvládl tyto extrémní povětrnostní podmínky. Saildrone Explorer SD 1045, jak byl tento námořní dron pojmenován, byl speciálně navržen tak, aby mohl pracovat v extrémních podmínkách.

SD1045 při sběru dat bojoval s vlnami vysokými 50 stop a větrem o rychlosti více než 120 mil za hodinu. Mise však byla úspěšná a vědci mohli shromáždit důležité vědecké údaje. To podle nich přináší zcela nový pohled na jednu z nejničivějších zemských sil.

Uprostřed hurikánu
Jak uvádí NOAA, Saildrone Explorer SD 1045 byl podle Saffir-Simpsonovy stupnice nasměrován do středu hurikánu Sam 4. kategorie. Jedná se o předposlední kategorii, což znamená, že hurikán této síly patří mezi nejnebezpečnější meteorologické jevy na světě.

Při čtení stupnice se dozvíme, že hurikán tohoto druhu může způsobit rozsáhlé škody na obvodových stěnách a u menších budov může zcela strhnout střechu. Tím však příběh nekončí, protože vědci uvádějí také možnost velké eroze pobřeží a dokonce zaplavení rozsáhlých oblastí ve vnitrozemí.

Samotné video je nesmírně působivé. Výzkumníci jsou nesmírně rádi, že se jim ji podařilo získat, protože získané poznatky by mohly být zásadní pro zlepšení předpovědi bouřek. S jeho pomocí je šance, že vědci budou moci v budoucnu snížit počet úmrtí, protože se budou moci lépe připravit na útok tohoto živlu.

Zdroj: noaa.gov