Užívání konopí souvisí s rizikem rakoviny hlavy a krku

Nová studie, která 20 let zkoumala lékařské údaje od milionů lidí, zjistila souvislost mezi poruchou způsobenou užíváním konopí a určitými druhy rakoviny.

Studie spojuje intenzivní užívání konopí s vyšším rizikem vzniku některých druhů rakoviny.
Podle nové studie může intenzivní a pravidelné užívání konopí zvyšovat riziko vzniku rakoviny hlavy a krku. Uvádí livescience.com.

Výzkum zkoumal 20 let staré lékařské záznamy od více než 116 000 dospělých Američanů s poruchou způsobenou užíváním konopí (CUD). Tato porucha, která podle odhadů postihuje 3 z 10 uživatelů konopí, je definována jako problematické užívání konopí, které vede k výraznému zhoršení zdravotního stavu nebo utrpení a zahrnuje známky tolerance – kdy někdo potřebuje užít více drogy, aby dosáhl stejného opojení – a závislosti, včetně abstinenčních příznaků.

Podle nové studie, která byla ve čtvrtek (8. srpna) zveřejněna v časopise JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, je u těchto osob ve srovnání s dospělými bez CUD 3,5krát až pětkrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny hlavy a krku. Jedná se o rakovinu úst, krku, hlasivek, slinných žláz a oblast, která zahrnuje jazyk, mandle a zadní stěnu krku.

„Jedná se o jednu z prvních studií – a největší, o které dosud víme – která spojuje rakovinu hlavy a krku s užíváním konopí,“ uvedl ve svém prohlášení hlavní autor studie Dr. Niels Kokot, chirurg hlavy a krku z Centra pro hlavu a krk na University of Southern California. „Odhalení tohoto rizikového faktoru je důležité, protože rakovině hlavy a krku lze předcházet, jakmile lidé zjistí, jaké chování zvyšuje jejich riziko.“

Výzkum čerpal data shromážděná v letech 2004 až 2024 z databáze TriNetX, která obsahuje údaje o pacientech ze 64 amerických zdravotnických center. Kromě pacientů s CUD zahrnovala studie i údaje od více než 3,9 milionu lidí bez diagnózy této poruchy.

Lidé s CUD byli přímo porovnáváni s lidmi stejného věku a pohlaví a výzkumníci zohlednili také užívání alkoholu a tabáku, které jsou hlavními příčinami vzniku rakoviny hlavy a krku.
Ve srovnání s kontrolní skupinou měli lidé s CUD vyšší pravděpodobnost vzniku všech typů rakoviny hlavy a krku, s výjimkou rakoviny hypofaryngu, která postihuje dolní část krku.

Studie nezkoumala, jakým způsobem pacienti konopí užívali – například zda kouřili nebo užívali poživatiny. Nelze tedy s jistotou říci, zda za rakovinu může kouř, vzhledem k tomu, že konopný kouř obsahuje některé karcinogeny, které jsou podobné těm v tabákovém kouři. Případně to může být tím, že aktivní složky v konopí, jako je THC, aktivují určité enzymy, které mohou podněcovat rakovinu.

Dr. Kokot má jasno, tráva i kouř, obojí je karcinogenní

„Samotné kanabinoidy by mohly být karcinogenní a také by to mohlo být tak, že samotný kouř má potenciál pro karcinogenezi,“ řekl Kokot pro NBC News.

Studie má však určitá omezení. Lidé například sami uváděli, že konopí užívají, a přesné dávky, kterým byli vystaveni, nejsou známy.

I když je ještě příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda souvislost mezi intenzivním užíváním konopí a rakovinou hlavy a krku vydrží i v delším časovém horizontu, „důsledky této zprávy … jsou střízlivé“, napsali v komentáři ke studii lékaři z Mooresova onkologického centra UC San Diego a nemocnice Xiangya v Číně.

Stojí za zmínku, že údaje studie zahrnují dvě desetiletí, v nichž se užívání konopí stalo běžnějším, napsali. Pokud se potvrdí, že konopí nějakým způsobem podněcuje rakovinu, lze očekávat, že míra výskytu rakoviny hlavy a krku spojená s touto drogou bude častější v souladu s užíváním konopí, uzavřeli.

Zdroj: Livescience, NBC News

[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]