Už víme proč si dávat do jogurtu med. Je to „mňamka“, ale hlavně: Oslazení jogurtu medem zvyšuje jeho probiotické účinky!
Nové studie naznačují, že přidání jedné nebo dvou lžic medu do porce neslazeného jogurtu by mohlo posílit jeho probiotické účinky, protože pomáhá prospěšným bakteriím z jogurtu přežít jejich cestu do našeho trávicího systému. Informuje v rubrice o zdraví Sciencealert.com.
Lžička cukru může pomoci s vypitím nechutného léku, ale podle dvou nových studií může být lžička medu ještě lepší.
„Zajímalo nás kulinářské spojení jogurtu a medu, které je běžné ve středomořské stravě, a jeho vliv na gastrointestinální mikrobiom,“ říká spoluautorka Hannah Holscherová, vědecká pracovnice v oblasti výživy na University of Illinois Urbana-Champaign.
Středomořská strava je spojována s řadou zdraví prospěšných účinků, které se běžně připisují přítomnosti zdravých tuků z ryb, olivového oleje a ořechů a také sníženému důrazu na červené maso.
Oxygala
Mléčné výrobky celkově nehrají velkou roli, ale existují výjimky – konkrétně u sýrů a jogurtů. A přinejmenším od dob starořeckého mléčného výrobku oxygala se v mnoha středomořských tradicích používá med jako sladidlo do jogurtu.
Na základě dosavadních poznatků o jogurtu a medu chtěli Holscherová a její kolegové zjistit, zda med v této roli není jen sladidlem.
Některé druhy jogurtů jsou doplněny probiotickými bakteriálními kmeny, jako je Bifidobacterium animalis, přirozený obyvatel trávicího traktu mnoha zvířat – včetně našeho -, který předchozí výzkum spojil se zlepšením zdraví trávicího traktu a imunitních funkcí u lidí.
Med je známý svými antibakteriálními vlastnostmi, ale je také prebiotikem; látkou, která podporuje růst nebo aktivitu užitečných mikrobů v těle strávníka.
Vzhledem k tomu, že med má potenciál podporovat rozvoj prospěšných bakterií, vědci doufali, že zjistí, zda by mohl těmto bakteriím pomoci snášet nebezpečí, kterým čelí v lidském trávicím systému.
„Enzymy v našich ústech, žaludku a střevech pomáhají při trávení a usnadňují vstřebávání živin, ale také snižují životaschopnost mikrobů,“ říká Holscherová.
„To je skvělé, když jde o patogeny, ale ne nutně, když jde o prospěšné bakterie,“ vysvětluje. „Chtěli jsme zjistit, zda med může pomoci probiotickým bakteriím přežít ve střevech.“
V první ze dvou nových studií vědci provedli laboratorní pokusy, aby zjistili, jak čtyři druhy medu – vojtěškový, pohankový, jetelový a pomerančový květ – ovlivňují životaschopnost B. animalis v jogurtu uprostřed simulovaného trávení.
Do jedné ze čtyř odrůd medu přimíchali jogurt inokulovaný bakteriemi a poté nechali bakterie růst na Petriho miskách, přičemž je vystavili působení roztoků simulujících jednu z několika tekutin, s nimiž se mohou setkat v našich útrobách: slin, žaludeční kyseliny, střevní žluči a enzymů.
Výzkumníci uvádějí, že žádný ze čtyř druhů medu neměl významný vliv na přežívání bakterií ve slinách nebo v žaludeční kyselině, přičemž výsledky byly podobné jako u kontrolních skupin, které obsahovaly jogurt smíchaný s cukrem nebo vodou.
Na střeva je nejlepší med z jetele
V roztocích, které měly napodobovat střevní tekutiny, však jogurt smíchaný s medem zřejmě podporoval přežívání prospěšných bakterií. Studie zjistila, že tento účinek byl nejvýraznější u jetelové odrůdy.
Výzkumníci učinili svá první zjištění v randomizované, kontrolované zkřížené studii založené na 62 zdravých dospělých lidech. Požádali účastníky, aby po dobu dvou týdnů konzumovali vždy dvě různé potraviny: po dobu čtrnácti dnů jogurt s jetelovým medem a po dobu druhé jogurt tepelně upravený.
V následném pokusu pokračovalo 36 z těchto účastníků ve třetím kole v pořadí, v němž jedli jogurt smíchaný s cukrem.
Účastníci odevzdávali vzorky stolice i informace o své stolici a také vyplňovali dotazníky a plnili úkoly, které hodnotily jejich náladu, poznávání a celkovou pohodu.
„Naše zjištění ukázala, že spojení medu s jogurtem podpořilo přežívání jogurtových probiotických bakterií ve střevech, takže výsledky laboratorní studie se skutečně promítly do reálného použití u lidí,“ říká Holscherová.
Studie nezjistila změny v době střevního tranzitu, frekvenci vyprazdňování, náladě ani poznávacích schopnostech. Holscherová však podotýká, že to může odrážet pouze celkový zdravotní stav účastníků, což nevylučuje potřebu dalšího výzkumu.
Pozor ať „nezpúovatíš“
Stojí za to poznamenat, že med je stále cukr a s ním spojená zdravotní rizika a autoři studie nenavrhují přístup Medvídka Pú.
„Zjistili jsme, že jedna polévková lžíce medu v porci jogurtu pomáhá podporovat přežívání probiotik. Musíme však mít na paměti, že med je přidaný cukr a většina lidí si musí uvědomit množství cukru ve stravě, aby si udržela zdravou tělesnou hmotnost,“ říká Holscherová.
Přestože existuje značný výzkum poukazující na potenciální přínos probiotik, je třeba také zmínit, že probiotické doplňky nejsou pro každého a mohou představovat vlastní nebezpečí.
Obecně však Holscherová říká, že tento výzkum naznačuje skrytou moudrost, která se skrývá za starobylou tradicí míchání medu a jogurtu.
„Přidání trochy medu do neslazeného jogurtu je příjemné kulinářské spojení, které můžete zařadit do svého jídelníčku,“ říká.
Studie byly publikovány v časopise The Journal of Nutrition.
Zdroj: Sciencealert