Utíkáte po kávě na záchod? Lékař odhaluje příčinu a radí, jak tomu předcházet
U spousty lidí patří k rannímu rituálu šálek dobré černé kávy, která je nabudí na nový pracovní den. Někdo si v rychlosti uvaří tureckou kávu, jiný využije sofistikovaný kávovar a připraví si malé, ale silné espreso. Bohužel s pitím kávy ale souvisejí i určité trávicí problémy, které člověka nutí navštívit co nejdříve místnost, kam i císař chodil obvykle sám. Proč tomu tak je?
Káva a její diuretické účinky
Pražená káva obsahuje velké množství bioaktivních sloučenin. Mimo jiné také alkaloid kofein, který stimuluje centrální nervovou soustavu a činnost srdce a potlačuje únavu. To je ostatně hlavní důvod pití kávy, protože v nás probouzí bdělost a bystří myšlení a koncentraci. Pokud se cítíte unaveni, dáte si šálek černé kávy, jenž vás povzbudí. Určitě jste si všimli, že po jejím vypití trávíte na toaletě více času. Je to dáno zejména tím, že kofein má diuretické neboli močopudné účinky. Proto by se ke kávě měla podávat voda, jež tekutiny tělu doplní.
Fyziologické vlivy kávy na střeva
Vedle kofeinu káva obsahuje i polyfenoly, melanoidiny, sacharidy či diterpeny, jak uvádí studie uvedená v PubMed. Směs všech těchto látek způsobuje mimo jiné také stimulační účinek na některé trávicí procesy. Zvyšuje žaludeční, žlučovou a pankreatickou sekreci, která je důležitá pro trávení potravy. Káva také podporuje tvorbu trávicího hormonu gastrinu a kromě toho pomáhá napomáhá pohybu trávené potravy v tlustém střevě podobně jako cereálie, respektive vláknina. Z tohoto důvodu káva snižuje riziko chronické zácpy, potvrzuje dr. Kenneth Brown z Texasu. Právě to je důvodem toho, že někteří lidé po vypití šálku kávy navštíví WC. Jak je evidentní, káva má pro lidský organismus řadu výhod, takže by bylo škoda se jí úplně zříkat.
Káva může způsobovat i průjem
Podle předsedy harvardské katedry výživy Franka Hu je káva z hlediska zdravotních výsledků spíše zdravá než škodlivá, a může být v mírném množství součástí výživy. Je to i proto, že upravuje střevní mikrobiom, čímž přispívá ke zdraví střev. Jenže se s tím pojí jedno velké ale. Zatímco pro některé lidi je káva požehnáním, jež jim například uleví od nepříjemné a bolestivé zácpy, druhým může naopak způsobovat průjem. Tento lahodný černý nápoj totiž působí na sekreci žaludeční kyseliny, což u náchylných osob může způsobovat špatné trávení, pálení žáhy, plynatost a také již zmíněný průjem. Proto by se kávě raději měli vyhýbat lidé se žaludečními vředy, gastroezofageálním refluxem nebo syndromem dráždivého tračníku. Lékaři však černou kávu v jejich případech zcela nezatracují, protože existují možnosti, jak zdravotní problémy s jejím pitím minimalizovat.
Jak předcházet návštěvě WC po vypití kávy?
Spouštěčem nepříjemných problémů v souvislosti s konzumací kávy může být i cukr, mléko nebo smetana, které se do ní přidávají. Některým lidem proto více vyhovuje pít ji bez nich. I na její hořkou chuť se dá zvyknout a postupem času nakonec člověk zjistí, že bez těchto ochucovadel je káva dokonce chutnější a výraznější. Dr. Ahmed tvrdí, že není dobré pít kávu na prázdný žaludek hned po ránu, jakmile člověk vyskočí z postele, přestože je to běžný zvyk mnoha lidí. Ti vypijí šálek na lačno, a aniž by potom posnídali, odcházejí ve spěchu do práce. Lepší je podle dr. Ahmeda si dopřát kvalitní snídani, kterou je pak možné zapít černou kávou. Podle jeho názoru je vhodné experimentovat s různými druhy kávy.
Dnes už je na trhu řada domácích pomocníků pro přípravy kávy, takže není problém vyzkoušet, který vám bude nejvíce vyhovovat. Odborníci doporučují pít kávu filtrovanou přes papírový filtr. K tomuto účelu slouží elektrický překapávač nebo dripper. A někomu může více vyhovovat káva instantní. I tu nabízejí obchodní sítě v mnoha variantách. Není od věci zkusit kávu bez kofeinu, protože ostatní zdraví prospěšné složky jsou v ní zachovány.
Zdroj: mdpi.com, harvard.edu, pubmed, news-medical.net
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]