Upravený tank na Ukrajině loví miny. To je Leopard 2R

V nedávné době se na internetu objevila fotografie ukazující Ukrajince při používání jednoho z několika ženijních vozidel Leopard 2R, které slouží k vytváření bezpečných cest prostých min, jedné z největších hrozeb pro tankové jednotky. Toto zvláštní vozidlo, založené na finské verzi tanku Leopard 2, bylo ukrajinským silám dodáno jako důležitý nástroj v boji proti nebezpečí, které miny představují.

Tank Leopard 2R, i když je pouze poškozen, může být snadno znehybněn, což ho vystavuje dalším útokům, ať už ze strany dronů, dělostřelectva, či protitankových střel. Ukrajina obdržela celkem šest těchto specializovaných vozidel od Finska, přičemž dvě byla zničena a jedno poškozeno, zanechávající Ukrajinu s pouze třemi či čtyřmi funkčními jednotkami.

Leopard 2R, označovaný jako „lovec min“, byl vyvinut finskou společností Patria přestavbou standardního tanku Leopard 2A4. Jeho design byl adaptován na specifické potřeby – věž byla odstraněna a byla zesílena ochrana proti minám, zejména na bočních a horních částech vozidla. Interiér tanku byl vybaven protistřepinovou vrstvou a sedadla posádky byla připevněna ke stropu, aby se minimalizovalo riziko zranění při výbuchu, píše portál Military Today.

Vzhledem k tomu, že odminovací vozidla představují prioritní cíl pro nepřátelské síly, vybavení Leoparda 2R bylo pečlivě zvoleno tak, aby zajistilo maximální ochranu a efektivitu. Kromě minového pluhu od firmy Pearson Engineering, který připomíná pavoučí nohy, je vozidlo vybaveno elektromagnetickým odminovačem a pro vlastní obranu také velkorážovým kulometem NSW ráže 12,7×108 mm. Navzdory své hmotnosti přes 50 tun je Leopard 2R díky dieselovému motoru o výkonu 1 500 koní považován za velmi svižné vozidlo.

Zdroj: Military Today