Umělý list plovoucí na hladině vyrábí palivo. Napodobuje přirozený proces fotosyntézy

Tým vědců z Cambridgeské univerzity pracuje na inovativním zařízení, jehož cílem je napodobit přirozený proces fotosyntézy. Pomocí slunečního světla, vody a oxidu uhličitého bude umělý list schopen vyrábět zelené palivo.

Vědci z Cambridgeské univerzity zaměřují své úsilí na vývoj pokročilé technologie pro vytvoření automatizovaných plovoucích továren na zelené palivo postavených z umělých listů. K jeho výrobě budou využívat oxid uhličitý, sluneční světlo a vodu. Podle britského deníku The Guardian nebude proces výroby tohoto paliva zahrnovat emise dalšího oxidu uhličitého.

Zařízení, které je v současné době vyvíjeno na univerzitě v Cambridge, je navrženo tak, aby vyrábělo syntetické palivo, které funguje na principu velmi podobném přirozené fotosyntéze. Vývojáři tohoto řešení jsou přesvědčeni, že by se v budoucnu mohlo používat v průmyslovém měřítku.

Erwin Reisner, profesor energetiky a udržitelnosti na univerzitě v Cambridge, zdůrazňuje, že solární panely jsou vynikajícím nástrojem pro výrobu elektřiny a mohou významně přispět k dosažení cíle čistých nulových emisí. Využití slunečního světla k výrobě nefosilních paliv, která lze spalovat v automobilech nebo na lodích, však podle profesora posouvá tuto problematiku na zcela jinou úroveň.

Fotosyntéza, která vyrábí palivo
Vědci hodlají využít umělé listy k vytvoření „koberců“, které by byly umístěny na hladině řek a jezer. Reisner upozorňuje, že toto řešení nevede k dekarbonizaci ekonomiky, protože stále využívá uhlí.

„Uhlí je stále klíčovou složkou. To, co děláme, je defosilizace ekonomiky. Nebudeme již spalovat staré zdroje uhlí, jako je fosilní uhlí, ropa a plyn, ani přidávat skleníkové plyny, které v současnosti tolik poškozují atmosféru,“ vysvětluje Reisner.

Umělý list plovoucí na vodní hladině produkuje vodík a oxid uhelnatý, které lze využít k výrobě paliva. Vědci zdůrazňují, že klíčem k tomuto procesu je využití slunečního světla k pohonu produkce těchto látek. Jedním z hlavních cílů výzkumníků je využití umělých listů k výrobě paliv, která by se mohla využívat v letectví a k pohonu lodí.

Zdroj: The Guardian