Umělá inteligence měla vytvořit nový druh kávy. Podle expertů je káva AI-conic dokonalá a není potřeba lidských úprav

Řemeslná pražírna se sídlem ve finském hlavním městě představila kávovou směs, která byla vyvinuta umělou inteligencí. Je příhodné, že směs s názvem „AI-conic“ společnosti Kaffa Roastery se sídlem v Helsinkách byla uvedena na trh tento týden ve Finsku. Severská země s 5,6 miliony obyvatel ročně zkonzumuje nejvíce kávy na světě s 12 kilogramy na hlavu.

Vybraná směs umělou inteligencí se čtyřmi druhy zrn, kterým dominuje brazilská sametová Fazenda Pinhal, je konečným výsledkem společného projektu Kaffa, třetí největší finské pražírny kávy, a místní poradenské společnosti Elev pro umělou inteligenci. Generální ředitel a zakladatel Kaffa Roastery Svante Hampf v sobotu řekl, že oba partneři chtěli vyzkoušet, jak by umělá inteligence a její různé nástroje mohly pomoci při pražení kávy, což je tradiční řemeslná profese vysoce ceněná ve Finsku.

„V podstatě jsme AI popsali všechny naše druhy kávy a jejich příchutě a dali jsme jí pokyn, aby vytvořila novou vzrušující směs,“ řekl Hampf při předvádění kávy AI-conic na Helsinském Coffee Festivalu, který každoročně sdružuje pražírny a milovníky kávy, uvádí portál Techxplore.

Hampf uvedl, že ho překvapilo, že se AI poněkud podivně rozhodla vytvořit směs ze čtyř různých druhů kávových zrn, spíše než z obvyklých dvou nebo tří, což umožňuje rozlišit chuť mezi příchutěmi různého původu. Po prvním zkušebním pražení a slepém testování se však kávoví experti Kaffa shodli, že technicky podporovaná směs je dokonalá a není potřeba lidských úprav.

zdroj: Techxplore