Ukrývá se v hlubinách již 54 let. Britská jaderná ponorka bude renovována

Britské námořnictvo se rozhodlo provést generální opravu a modernizaci ponorky HMS Victorious. Jedná se o jednu z jaderných odstrašujících ponorek, které jsou od roku 1969 nepřetržitě na moři na neznámém místě, jak píše web Defense Post.

Seznam úkolů, které mají být provedeny, nebyl zveřejněn a ze zřejmých důvodů se neočekává, že by se toto rozhodnutí změnilo.

V oficiálním oznámení se však uvádí, že ponorka se bude na delší dobu vynořovat a bude na ní provedena generální oprava a modernizace. Plánované práce jsou rozsáhlé a mají zajistit příkladnou provozuschopnost plavidla po zbytek jeho životnosti.

Britové budou ponorku HMS Victorious renovovat

Očekává se, že renovace ponorky HMS Victorious zvýší schopnost Spojeného království realizovat svou strategii jaderného odstrašení. V současné době má britské námořnictvo k dispozici 10 ponorek. Čtyři z nich jsou plavidla třídy Vanguard nesoucí balistické rakety s jadernými hlavicemi. Kromě HMS Victorious jsou ve službě HMS Vanguard, HMS Vigilant a HMS Vengeance.

Ponorky se skrývaly 54 let

Ačkoli má Velká Británie čtyři ponorky nesoucí balistické střely s jadernými hlavicemi, neznamená to, že operace provádějí nepřetržitě všechny z nich.

Ztělesněná britská strategie pochází z roku 1969 a je důsledně prováděna. Od té doby se nejméně jedna ponorka s jadernými hlavicemi nachází na neznámém místě na moři, hlídkuje v oblastech určených velením a zároveň udržuje plnou připravenost k dalším činnostem, které mohou být posádce přiděleny.

Díky tomu, že jsou k dispozici čtyři takové ponorky, nedochází k přerušení hlídek. Jedna ponorka může například po návratu z mise obnovit pohotovost, zatímco jiná, jako nyní HMS Victorious, prochází potřebnými opravami. Ostatní má velení stále k dispozici, uvádí web britského námořnictva.

Plavidla třídy Vanguard jsou největší, jakými britské námořnictvo disponuje. Tyto ponorky měří na délku téměř 150 metrů a na šířku téměř 13 metrů a mají výtlak téměř 16 000 tun.

Při hlídkování nesou každá 16 balistických střel UGM-133 Trident II D-5 s operačním dosahem 2 500 až 11 000 km. Jedná se o puky, které lze vypouštět z pod vodní hladiny. Kromě toho mají i další výzbroj specifickou pro ponorky, například torpédomety.

Zdroj: redakce, thedefensepost.com, royalnavy.mod.uk