Ukrajinský dron nad Moskvou. Video, které se šířilo na sítích není skutečné

Na internetu se objevilo video, na kterém je vidět dron letící nad Moskvou. Video, které sdílely ukrajinské profily na sociálních sítích, údajně ukazuje záběry z ukrajinského dronu řízeného Ukrajinou. Ačkoli se mnoho diváků nechalo přesvědčit, video je přesto chytře vytvořeným podvrhem.

Několikavteřinové video nejprve ukazuje panorama Moskvy a o chvíli později jednu z moskevských věží. Člověk má dojem, že se Ukrajincům skutečně podařilo vletět s dronem schopným vznášet se do centra nepřátelského hlavního města.

Video, ačkoli nepochybně vzbudilo naděje mnoha ukrajinských příznivců, není skutečné. Jedná se o výňatek z dříve dostupného videa na YouTube, na který byl aplikován filtr, který naznačuje, že jde o záběry z ukrajinského řízeného stroje.

Video je sice podvrh, nicméně se zdá, že odkazuje na skutečnou iniciativu, která se snaží zesměšnit Rusko v mimořádně slavnostní den vítězství 8. května. Cílem akce je přistání dronu na Rudém náměstí. Dron má mít na sobě proukrajinské nápisy, aby byl po přistání snáze identifikovatelný.

Ukrajinský dron nad Moskvou

Stojí za zmínku, že ukrajinské drony se stále více přibližují k ruskému hlavnímu městu – v únoru bylo potvrzeno, že neidentifikovaný dron (pravděpodobně ukrajinský UJ-22) havaroval asi 100 km od ruské metropole.

To znamená, že se malému stroji podařilo proniknout téměř 500 km na ruské území. Neidentifikovaná zařízení byla nalezena také v blízkosti Moskvy v posledních dubnových dnech.

Ukrajinský výsadek na Rudém náměstí by však nebyl první svého druhu. V roce 1987 přelétl devatenáctiletý Němec Mathias Rust z Finska nad SSSR a uletěl 750 km v ruském vzdušném prostoru, než nakonec se svou Cessnou 172 přistál na Rudém náměstí, jak píše server Simple Flying.

Zdroj: redakce, simpleflying.com