Ukrajinské tanky T-64 se opravují v Novém Jičíně
Český státní podnik VOP CZ se na základě spolupráce s ukrajinskou společností Ukroboronprom zabývá generálními opravami a modernizací ukrajinských tanků T-64. Česká republika je další zemí, která se připojila k dalším opravnám tanků.
Podle českého ministerstva obrany se závodu VOP CZ podaří do konce roku renovovat blíže nespecifikovaný počet tanků T-64. Za tímto účelem zaměstnanci koncernu v minulých týdnech navštívili závod Ukroboronpromu, aby si vyměnili zkušenosti.
Na Ukrajině je mnoho tanků již několik měsíců mimo provoz kvůli poškození a nedostatku náhradních dílů. Tento stav má zlepšit spolupráce s Českou republikou a Polskem, které se pro Ukrajinu stávají hlavními opravnami, jak píše web Army Recognition.
Tanky T-64, které se v České republice opravují, budou navíc upraveny na novější standardy díky použití novějších pozorovacích nebo komunikačních systémů. Zde lze předpokládat, že jednou z klíčových změn bude použití systému řízení palby s termovizí, což je jedna z klíčových technologií této války.
Kromě toho Ukrajina a Česká republika uzavřely na konci roku 2022 dohodu o spolupráci v oblasti výroby munice jak na Ukrajině, tak i jinde. Dohoda dále předpokládala zřízení společného vědecko-výzkumného centra.
Tanky T-64 – obrněná pěst Kyjeva
V počátečních fázích války představovaly hlavní sílu ukrajinských obrněných jednotek tanky rodiny T-64, doplněné menším počtem strojů v podobě T-72AMT a T-80 modernizovaných na Ukrajině, včetně několika exemplářů nejnovějších T-84. Situace je nyní jiná, a to díky dodávkám ze Západu nebo využití ukořistěných strojů.
Tanky T-64 byly revolučním strojem z 60. let. Jejich výroba však byla složitá a nákladná. Tanky byly používány společně s později zavedeným zjednodušeným tankem T-72 a tvořil základ pro tanky T-80.
Po rozpadu SSSR se Rusko rozhodlo založit své obrněné síly na rodině tanků T-72, zatímco Ukrajina se rozhodla pro T-64, který se vyráběl v charkovském závodě Malyšev. Ukrajinci tak v průběhu desetiletí za poměrně malé náklady udělali z reliktu z 60. let 20. století stále poměrně účinnou zbraň, píše server Army Recognition.
Ukrajinci se zaměřili na zdokonalení systému řízení palby, který však u modernizace BM Bulat (T-64BM) neměl moderní noční vidění ani termovizi, a teprve tento problém byl vyřešen u sériových modelů od roku 2017, resp. u varianty T-64BM2 Bulat.
Kromě toho byl na tancích použit účinný, ale těžký reaktivní pancíř Knife, založený na použití kumulativních náloží místo tradičních náloží v konstrukci ocelové kazety. Ty výrazně zvyšují ochranu nejen proti kumulativním střelám, ale dokonce i proti kinetickým penetrátorům typu APFSDS-T.
Zdroj: redakce, armyrecognition.com