Ukrajinské bláto. To je „tajná“ zbraň ukrajinské armády. Rusové si s ním nevědí rady

Rusko při plánování invaze na Ukrajinu nezohlednilo důležitý faktor sezónních povětrnostních podmínek. Ruská armáda má vážné problémy s ukrajinským bahnem, informoval server CNBC. Jak vidíte, odpor nekladou pouze ukrajinské ozbrojené síly. Přírodu je také obtížné překonat.

Mnohé nasvědčuje tomu, že Rusové zapomněli na takzvanou „rasputicu“, nebo vlastně počítali s tím, že invaze na Ukrajinu bude trvat jen několik dní a oni nebudou muset čelit jarnímu tání. „Rasputica“ je období, kdy se na jaře a na podzim stávají polní cesty v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině nesjízdnými. To je spojeno s jarním táním nebo vydatnými podzimními srážkami.

V historii existuje mnoho příkladů, které potvrzují, že „rasputica“ by neměla být armádou ignorována. Bahno zpomalilo invazi Napoleona Bonaparta do Ruska v roce 1812, stejně jako Hitlerovu armádu, která v roce 1941 vtrhla do tehdejšího Sovětského svazu. Neprůjezdné cesty způsobily mnoho logistických problémů, s nimiž se nyní potýkají i Putinova vojska.

Rusové mají problém s ukrajinským bahnem

Většina vozidel, která mají Rusové k dispozici, je teoreticky schopna zvládnout bláto, ale ne při několikanásobné jízdě po stejné trati. To je věc, kterou by měl znát zkušený vojenský personál obeznámený s principy terramechaniky, vědy, která mimo jiné studuje interakci pásů a kol s různými povrchy.

Fotografie, které se čas od času objevují na internetu, dokazují, že ruské tanky, obrněné transportéry, nákladní automobily a další vozidla prohrávají s přírodou a uvízly nebo zůstaly opuštěné na rozbahněných cestách či polích na Ukrajině. Níže se můžete podívat na video, které ukazuje tanky T-72, které prohrály „boj“ s bahnem. Jedná se o záběry z doby před zahájením invaze. Snímek byl pořízen na začátku února 2022 během ruského cvičení poblíž ukrajinských hranic.

Tanky T-72, kterými jsou ruští vojáci vybaveni, váží v závislosti na verzi od 41 tun (T-72M) do 45 tun (T-72B) a mají pásový pohon. Pásový trakční systém (v kombinaci s dalšími technickými řešeními) by měl podle své konstrukce zajišťovat vysokou mobilitu tanku, tj. schopnost manévrovat v různých terénních podmínkách, včetně bláta nebo pouště.

Zdroj: cnbc.com