Ukrajinci jsou jako MacGyver. Stačí jim zbraně ze 30. let, svářečka a lepicí páska

Ukrajinská vynalézavost na frontě nezná mezí. O zajímavých improvizacích jsme psali již mnohokrát a dnes tu máme použití velkorážních kulometů jako podpůrné zbraně týmu.

Ukrajinci již opakovaně prokázali svou kreativitu při využívání komerčních dronů v podobě bombardérů nebo létajících sanitek. Kromě toho jsme se setkali s případy vytvoření miniatury BM-21 Grad, pozemních neřízených raketometů S-8, nákladních automobilů odpalujících rakety Brimstone nebo dokonce trakaře na bázi kanonu 2A42.

Není tedy divu, že se Ukrajinci rozhodli něco udělat s velkorážovými kulomety, které jsou z výroby montovány na tanky nebo většinu obrněných vozidel. Samotná praxe není nová, protože případy přestavby velkorážních pušek se objevily již před ruskou invazí, jak uvádí server Spartanat.

Pušky jako DSzK/DSzKM z konce 30. let nebo novější pušky vyráběné od 70. let. NSW, vyráběný od 70. let 20. století, je poháněn výkonným nábojem 12,7×108 mm, který dokáže snadno prorazit překážky, jako jsou pytle s pískem, stěny budov, nebo dokonce rozdrtit ruská bojová vozidla pěchoty rodiny BMD či prorazit boční pancíř vozidel rodiny BMP nebo transportérů BTR. Účinný dosah palby těchto konstrukcí přesahuje až 2 km, jak uvádí server Military Today.

Nejběžnější střelivo 12,7×108 mm používá střely o hmotnosti 740 g (48 g), které mají při zrychlení 820 m/s energii výboje více než 16 000 J. To je několikanásobně více než u standardních kulometů poháněných střelivem 7,62×51 mm NATO nebo 7,62×54 mm.

I přes značnou hmotnost 25 kg u pušky NSW nebo 35 kg u DSzK musely být pušky dodatečně vybaveny potřebnými doplňky. Nejdůležitější je obrovská výfuková brzda přivařená na výstupu z hlavně, která snižuje zpětný ráz pušky na víceméně přijatelnou úroveň tím, že prachové plyny přesměrovává opačným směrem. Na záběrech níže můžete vidět, jak výbuch zvedá do vzduchu všechen okolní prach, listí a dokonce i maskovací sítě.

Další kritickou součástí je dvojnožka, která musí být schopna odolat obrovskému zpětnému rázu, a v případě pušek tankového původu může být nutné přidat pažbu a namontovat klasický spoušťový mechanismus, který nahradí elektrospoušť. Často se také setkáváme s puškami s namontovanou optoelektronikou, která vyžaduje přivaření částí lišt Picatinny.

Navzdory obtížné přepravě poskytují tyto konstrukce palebnou sílu okulárových odstřelovačských pušek Barrett M107 za zanedbatelnou cenu, i když s nižší přesností.

Zdroj: redakce, military-today.com, spartanat.com