Ukrajina je nejen ve válce, ale také v ekologické krizi
Ruský útok doslova trhá zemi na kusy, znečišťuje vzduch, půdu a vodu. Ukrajinci budou trpět ještě dlouho po skončení konfliktu. Velká část bojů se nyní odehrává v oblasti měst jako je Kyjev, Charkov a Mariupol, kde jsou průmyslová a vojenská zařízení a také úložiště radioaktivního odpadu. Vše je pod palbu ruské armády.
„Problémy znečištění samozřejmě nejsou nyní na prvním místě. Země v současnosti například neřeší průmyslové emise, protože systémy monitorování znečištění jsou z velké části nefunkční. Ale Ukrajina je silně industrializovaná země a už před válečným konfliktem byla jednou z oblastí s nejhorší kvalitou ovzduší v Evropě. Pokud jsou některé z těchto průmyslových areálů zasaženy, do ovzduší se dostane mnoho toxických látek,“ říká Mary Prunicki, ředitelka výzkumu znečištění ovzduší a zdraví v Centru Seana N. Parkera pro výzkum alergií na Lékařské fakultě Stanfordské Univerzity.
Podle webu Wired, ostřelování a výbuchy uvolňují do vzduchu mnoho těžkých kovů v průmyslových areálech, a další materiály jako je třeba beton, kabely a potrubí v silnicích až po azbest ze zřícených budov. A samozřejmě je mnoho těžkých kovů a karcinogenních látek v samotných výbušninách. Tyto prvky se samozřejmě dostávají nejen do ozvduší, ale i do půdy a podzemní vody.
Jinak řečeno, vojáci a civilisté na Ukrajině nyní žijí v mnohem vyšším znečištění ovzduší, než jsou třeba výfukové plyny z automobilové dopravy. Ukrajinci mohou zaznamenat nárůst astmatu, více zápalů plic a akutní bronchitidy. Znečištění ovzduší velmi zvyšuje riziko infekčních onemocnění dýchacích cest.
Až přestanou na Ukrajinu padat bomby, čeká ji ještě další druh války. Ta s životním prostředím a zdravím lidí.
Zdroj: wired.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]