Tyto 3 rostliny byste na podzim neměli stříhat, pokud na jaře nechcete zaplakat
Během podzimu začínají rostliny soustředit svou energii z listů a větví do kořenových systémů. Toto období proto platí u některých opadavých stromů a keřů za příhodnou dobu k prořezávání a zastřihávání. Jsou však rostliny, které byste stříhat neměli.
S přicházejícím podzimem se může zdát, že je na místě vzít do ruky nůžky a ulevit chřadnoucím rostlinám ve vaší zahradě ještě před příchodem zimy. Faktem ale je, že přehnaná péče škodí všem. A v tomto případě i mnohým rostlinám.
Prořezáváním dochází k otevřeným ranám. Ty jsou poté ve vlhkém a chladném období podzimu náchylnější k houbovým chorobám. Zastřiháváním některých kvetoucích keřů a plodících stromů můžete odstranit oblasti pupenů. Příští jaro tak nebude prostor pro tvorbu květů. Prořezávání také podporuje nový růst, kterému může nadcházející zima uškodit.
Neochuďte se zbytečně o svou úrodu
Není výslovně zakázáno prořezávat rostliny na podzim. Nicméně se obzvláště v případech ovocných stromů nejedná o optimální období. Dřeviny tímto krokem nezabijete, ale nijak zásadně jim ani nepomůžete. Všech odumřelých, polámaných a nemocných částí se můžete bez obav zbavit i během podzimu.
Větším akcím je většinou doporučováno se vyhnout. Prořezávání může stimulovat rostliny k novým růstům, které během zimy uhynou. Pokud byste se zbavili větších větví, odeberete stromům energii, která se během podzimu stahuje z větví do kořenů. K odebrání větších větví se můžete přiklonit pouze v případě, kdy strom dosáhl požadovaného potenciálu a chcete omezit jeho plození v další sezóně.
Podzimní prořez mohou ocenit peckoviny. Zejména větve, kterým se nedostává světlo. Na jaře by nemusely mít dostatek energie pro rašení nových pupenů. U jádrovin jako je jabloň, nebo hrušeň je lepší vše ponechat až na jaro.
Šácholan neboli magnolie
Zbytečné, zásadní a nevhodně načasované řezy zase mohou způsobit destrukci této rostliny. Nejlepším obdobím pro veškeré zásahy je jaro, popř. pozdní zima po odeznění posledních mrazů.
Jedná se o období, kdy strom stále spí. Díky tomu jsou lépe přístupné nemocné nebo odumírající větve. Během podzimu se špatných částí rostlin můžete s klidem zbavit, nicméně složitějším řezům se vyhněte. Stejně jako u ovocných stromů můžete podpořit nechtěný růst během zimy. Znovu je také nutno připomenout, že jsou otevřené rány rostlin ve vlhkém a studeném podnebí branou pro nejrůznější onemocnění; především houbového původu.
Kontroverzní růže
Podzimní řez růží je poměrně kontroverzní téma. Někteří zahradníci doporučují tuto aktivitu ponechat pouze na jaro. Jsou ale i tací, kteří v podzimní prořezávání věří. Pokud jste zastánci druhé skupiny, věnovat byste se měli především mrtvým, zlomeným nebo nemocným větvím.
V případě, že se nachází v místě, kde můžete během zimy očekávat silný vítr, můžete zvážit i jejich zkrácení. Jednat by se mělo o cca jednu třetinu výšky. Tímto krokem můžete zabránit nadzvedávání kořenů zimními vichry. Vždy je ale nutné vyčistit veškeré nečistoty na čerstvých ranách rostliny.
Nejideálnější doba pro prořezávání růží je jaro. Doporučuje se období, kdy kvete zlatice. Rostlina se dobře zhojí a je připravená na jarní hnojení. V zimě bychom se rostlin neměli vůbec dotýkat. Na podzim je nejvhodnější věnovat se bazální ochraně a údržbě rostliny, a především její přípravě na zimu.
Zdroj: zcstrakovo.cz, cs.wikipedia.org, evolutiontreesurgery.co.uk
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]