Tyhle chyby dělá při vaření těstovin 90 % lidí: Zbytečně se lepí a jsou spíš „al špatné“ než al dente
Těstoviny jsou oblíbeným jídlem nejenom pro milovníky italské kuchyně. Využijeme je jako přílohu či jako hlavní chod, často v kombinaci s různými omáčkami. Zdánlivě snadná příprava však čítá několik úskalí, kterým bychom se měli vyvarovat, pokud nechceme znehodnotit jejich kvalitu.
Může se zdát, že těstoviny jsou jedním z nejjednodušších jídel na přípravu, které zvládne i naprostý kuchařský laik. Uvařit těstoviny tak, aby měly co nejlepší texturu a dokonalou chuť, je ale skoro vyšší kuchařská. Stačí drobná chyba, které se během přípravy dopustíte, a může to mít zásadní vliv na kvalitu výsledného jídla. Následující tři chyby poté dělá většina z nás.
Malé množství vody nebo malý hrnec
Chybovat můžeme už na samotném začátku. Těstoviny při vaření nasávají vodu, proto je důležité, aby v hrnci bylo dostatek vody, ve které můžou plavat. Pokud je vody málo, těstoviny se začnou slepovat a navíc se budou vařit v hustém škrobovém roztoku. Voda je rovněž důležitá k tomu, aby se teplota rozprostřela po celé ploše těstoviny a došlo k jejímu stejnoměrnému uvaření. Výsledek z malého množství vody vám rozhodně chutnat nebude: Měkké, rozvařené či naopak nedostatečně uvařené těstoviny.
Když do hrnce naopak napustíte více vody, než je třeba, prodloužíte tím dobu vaření, což znehodnocuje kvalitu těstovin, které pak mohou mít gumovou konzistenci. Obecně se doporučuje na každých 100 gramů těstovin použít 1 litr vody. Tímto způsobem docílíte toho, že těstoviny se provaří rovnoměrně a nebudou se lepit. Tento poměr navyšujte s objemem těstovin, například na 200 gramů těstovin to budou 2 litry vody a tak dále.
Ještě před samotným zapnutím sporáku nezapomeňte zvolit hrnec vhodné velikosti. Zásadou je vždy zvolit větší hrnec, aby těstoviny mohly volně plavat a nelepily se. Žádná těstovina by neměla trčet z hrnce ven. Zvláštní pozornost tomu věnujte při přípravě dlouhých špaget. Pokud by z hrnce čouhaly ven, mohly by ohořet a nebyly by příliš chutné.
Nesprávné solení
Menší alchymií je také solení vody, ve které se těstoviny vaří. Lidé chybují, pokud vodu solí před tím, než začne vařit. Zbytečně si tak totiž prodlouží dobu vaření. Správným postupem je solit vodu až při dosáhnutí bodu varu, poté vyčkejte až voda začne opět probublávat, sůl nechte docela rozpustit a teprve pak vsypte těstoviny do hrnce.
Doporučuje se použít hrubou sůl v poměru 12–15 g na 1 l vody. Při nesprávně zvolené dávce soli hrozí přesolení nebo naopak nedostatečně výrazná chuť. Na těstoviny sice často putuje ještě omáčka, ale ta nedostatečné osolení nedokáže plně nahradit.
Proplachování studenou vodou po uvaření
Poměrně častá chyba, která zastavuje proces vaření, je proplachování těstovin vodou po jejich uvaření. Tuto chybu dělají jak začátečníci, tak pokročilí kuchaři v domnění, že tím zabrání slepení těstovin. Voda, ve které se těstoviny vařily, obsahuje ale škrob, díky kterému je přidaná omáčka chutnější a krémovější. Uvolněný škrob totiž pomáhá omáčce přilnout k povrchu těstoviny, čímž vzniká hladká textura pokrmu a dokonalé propojení chutí. Těstoviny při proplachování navíc zbytečně ochlazujete.
Pokud nechcete, aby se těstoviny slepily, dodržujte namísto proplachování několik jednoduchých kroků. První jsme si popsali už v textu nahoře – použijte velký hrnec a dostatečné množství vody. Když se už těstoviny vaří v hrnci, často je promíchávejte, hlavně v prvních minutách, kdy se k sobě nejvíce lepí. Po scezení je co nejrychleji smíchejte s omáčkou nebo s kapkou oleje a nenechávejte je příliš dlouho čekat na plotně na další krok vašeho receptu.
Jedinou výjimkou je proplachování v případě, že těstoviny dále pečeme v troubě, například u lasagní nebo jiných zapékaných směsí. Stejně tak je tento postup přijatelný v případě, že děláme studený pokrm, třeba v podobě těstovinového salátu. Také u těchto výjimek ale stačí jen mírné propláchnutí, abyste nevymyli příliš mnoho škrobu.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]