Tuto část těla si nemyje 89 % Čechů. Přitom je živnou půdou pro bakterie a nečistoty
Dodržování hygienických návyků je naprosto klíčové pro naše zdraví. I proto je potřeba mýt si ruce po použití toalety, stejně jako si je umýt po příchodu domů. A alespoň jednou denně se umýt celí. Jenže existuje jedno zvláštní místo, které si myje jen málo z nás. Je jím náš pupík. A právě v něm se ukrývají stovky nejrůznějších bakterií.
Jakmile se narodíme a přestřihne se pupeční šňůra, stává se pupík pro většinu z nás naprosto nudnou a nezajímavou součástí našeho těla. Některé ženy si do něj sice nechávají dát piercing, aby mohly ještě efektivněji předvádět své krásné tělo, ale drtivá většina lidí pupík zcela ignoruje. A to bohužel i při mytí. Což je obrovská chyba.
Pokud se detailně podíváte na svůj pupík, asi vás to moc nepotěší. Nebude krásně růžovoučký jako u miminek. Nejspíš v něm najdete špínu, kterou se vám podaří z jeho záhybů vydloubat. Při mytí se tentokrát na něj zaměříte a důkladně ho očistíte To byste ale měli dělat každý den. Vědci totiž odhalili, že právě v tomto místě žije až 1 400 bakterií, z nichž mnohé mohou být velmi nebezpečné pro naše zdraví.
600 neznámých bakterií v pupíku
Do detailního průzkumu pupíků se pustili mikrobiologové z univerzity v Severní Karolíně. Sehnali si dobrovolníky, kteří jim „poskytli“ své pupíky. Vědci provedli různé stěry a získali tak vše, co se na pupících vyskytuje. Výsledky ohromily i je. Na pupících našli okolo 1 400 různých druhů bakterií. Což svědčí o tom, že tomuto místu při hygieně přílišný důraz na mytí nedáváme.
A to, že svůj pupík obvykle při očistě těla zanedbáváme, potvrdil ještě jeden z výsledků tohoto výzkumu. Celkem 622 z již zmíněných 1 400 bakterií totiž bylo zcela neznámých. Vědci se s nimi ještě nikdy nesetkali.
V pupíku se přitom vyskytují i bakterie, které by tam zcela logicky být neměly a jejich objevování je velkou záhadou – našli tam třeba bakterii, která se vyskytuje jen v zemině v Japonsku, ale „majitel“ daného pupíku v Japonsku přitom nikdy nebyl.
Uklidnit vás ale může, že čtyři pětiny veškerých bakterií v pupíku jsou tvořeny jen 40 různými druhy. Ty jsou obecně známé a typicky nejsou pro naše zdraví žádným ohrožením. Zbylých 20 procent je ale podivuhodných a ne vždy zdravotně prospěšných.
Kůže – největší orgán těla
Z toho jasně plyne, že svému pupíku byste měli věnovat mnohem větší péči než dosud. A to i když se jím nechcete chlubit na veřejnosti. Je totiž součástí naší kůže. A právě kůže je naším největším orgánem. Každou vteřinu přichází do styku s bakteriemi a jinými organismy, negativně na ni působí i naše okolí a musí se vyrovnávat s mrazem, ostrým sluncem i dalšími vlivy.
Proto je potřeba o pokožku náležitě pečovat. A její pravidelné mytí je jen úplným základem. Není ho přitom radno podceňovat. Na naší kůži totiž přirozeně „žijí“ různé viry, bakterie, kvasinky nebo plísně. Objevovat se na ní ale mohou i takzvaní prvoci a někdy dokonce i parazité. Podle vědců na ní máme obvykle 100 až 500 miliard bakterií. Většina z nich je přitom prospěšných a tvoří takzvaný kožní mikrobiom.
Mohou se mezi ně dostat ale i ty nebezpečné, které je potřeba pravidelným mytím odstraňovat. Jedná se například o některé kmeny Staphylococcus epidermidis. Takzvaný Stafylokok může být někdy velmi nebezpečný a způsobovat různá závažná onemocnění. Kožní infekce je přitom tím nejmenším. Může totiž zapříčinit například i zánět mozku, pneumonii nebo sepsi.
I proto je potřeba o naši kůži pečovat. Což znamená nejen ji často a poctivě mýt, a to všude, ale je třeba pečovat i o různé ranky a dbát správného zahojení. V létě je nutné chránit ji před škodlivým UV zářením, v zimě zase před mrazem.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]