Podzimní větrání: Dodržte pravidlo 20 minut a zbavíte se plísní
V horkých letních měsících je normální mít okna dokořán a neustále větrat, abychom zajistili přívod čerstvého vzduchu a snížili teplotu uvnitř domácnosti. Jakmile se ale ochladí a otočíme kohoutky od topení, spousta lidí větrat přestane, právě z obav ztráty tepla. To je ale chyba – větrat se musí celoročně. Pokud s příchodem chladnějšího počasí zavíráte okna a pomyslně je zapečeťujete až do dalšího jara, zaděláváte si na problém.
Během chladnějších období, kdy vnitřní prostory vytápíme, nikdo nechce za teplo platit zbytečně víc, než je nutné. Větrání je ale důležitým klíčem pro zdravé a příjemné prostředí. Velká část populace má za to, že větrat se musí pouze v létě – není to pravda. Cirkulaci vzduchu je potřeba zařídit celoročně a výjimkou nejsou ani mrazivé měsíce jako prosinec či leden. Pokud okna neotevíráte, vzduch v místnostech se nevyměňuje, zatuchává a může způsobit pokles v soustředění, únavu nebo malátnost, v krajních případech riskujete i zdravotní komplikace. Navíc si koledujete i o vznik nejrůznějších plísní, které mohou poškodit nejen vás domov, ale i vaše zdraví.

Proč to nepodcenit
Pro někoho může být větrání během zimních měsíců doslova bláznivé a představa otevřeného okna, zatímco má doma krásné teplo a pohodlí, mu jde proti srsti. Větrání ale není radno podceňovat. Následky zabedněné domácnosti nevidíme, proto můžeme mít pocit, že je vše v pořádku. Pravou ale je, že vydýchaný vzduch nám nesvědčí. Dýcháním totiž produkujeme oxid uhličitý, jehož zvýšené množství v místnostech zhoršuje okysličování krve, což vede k ospalosti a bolestem hlavy, běžná je i horší kvalita spánku. Samotné dýchání navíc zvlhčuje prostředí, protože při něm vyloučíme klidně i 3 litry vody denně. Tato vlhkost se pak drží ve vnitřních prostorách a může způsobit pěknou neplechu.
Pozor na vlhkost
Vlhkost je jedním z faktorů, proč bychom měli celoročně větrat. Ve vlhkém prostředí se velmi dobře daří nejrůznějším roztočům a plísním. Plíseň může zničit vaši domácnost. Kromě toho, že nehezky vypadá, může mít také dopady na váš každodenní život ve formě zhoršeného zdraví. Plísně a roztoči mohou za různé typy alergií a astmatu, způsobují i kožní nemoci či nevolnost nebo rýmu. Pravidelným větráním se zbavíte nahromaděné vlhkosti, a tím i škodlivých a nežádoucích bakterií. Největší koncentrace vlhkosti v domácnosti produkují činnosti jako vaření, mytí nádobí, sprchování, žehlení nebo třeba praní, proto nezapomeňte vždy vyvětrat po skončení těchto aktivit. V chladu se voda mění na vodní páru velmi rychle a vzniká tak vlhké prostředí ideální pro vznik plísní.

Jak na to?
V zimě je potřeba větrat krátce, ale intenzivně. V praxi to znamená, že okna otevřete několikrát denně na pár minut. „Poté je zase pevně uzavřete. Vzduch se takto rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny,“ radí Pavel Kašpar ze společnosti Vekra. Jakmile otevřete okna dokořán, vypněte na chvíli topení, čímž zamezíte tepelným ztrátám. Vyvarujte se větrání na ventilaci, kdy je okno pouze lehce pootevřené – celou místnost tímto způsobem nevyvětráte a studený vzduch bude dovnitř proudit pomalu. Kvalitní větrání zajišťující dobrou výměnu vzduchu a odchod vlhkosti vyžaduje okna plně otevřená. Jak již bylo řečeno, klíčová je pravidelnost. Okna stačí otevřít klidně jen na 5 minut, dělejte tak ale i 4x nebo 5x denně. Pokud máte návštěvu, nezapomeňte vyvětrat před jejím příchodem a hned po odchodu.
O peníze nepřijdete
Nemusíte se obávat, že by pravidelné větrání zatížilo váš rozpočet za ceny energií. Správné umění ventilace náklady paradoxně snižuje! Vlhký vzduch je totiž mnohem těžší ohřát než vzduch studený. Pokud si doma budete bedlivě střežit starý vzduch, který s sebou nese vysokou vlhkost, budete o ohřívat déle a spotřebujete tak více energie. Dodržováním krátkých intervalů navíc docílíte toho, že se vaše stěny nestihnout ochladit. Větrání v zimních měsících se tak bát nemusíme a ještě tím prospějete vašemu zdraví.