Toto jsou nejvíce podceňované americké zbraně

Těchto 5 střelných zbraní je nejvíce podceňovanými zbraněmi, které americká armáda používala, a zaslouží si mnohem více respektu, než se jim v současnosti dostává.

Samopal M3

Během druhé světové války zastínil samopal Thompson SMG, jinak známý jako Tommy gun, samopaly M3 a M3A1.

Thompson byl sice spolehlivý, ale měl problémy. Vážil stejně jako M1 Garand, ale střílel pouze pistolovým nábojem. Jeho nabíjení bylo také obtížné a na samopal byl poměrně dlouhý. Tommy byl také komplikovaný a její dřevěné obložení byl problém. Ale stejně jako spousta jiných věcí v životě i Thompson vypadal dobře, a proto se na něj vzpomínalo.

Na druhou stranu byl M3 lehčí, kratší, rychleji se nabíjel, lépe se ovládal a nakonec byl jednodušší než samopal Tommy. Byla to lepší zbraň a udržela se až do Pouštní bouře. Bohužel ji zastínil Thompson a M3 bude navždy nedoceněnou zbraní druhé světové války.

Colt 605

Vojákům ve Vietnamu připadala M16 trochu velká a chtěli něco kratšího pro boj na blízko v džungli. Colt proto zkrátil hlaveň M16 až k plynovému bloku, čímž efektivně zkrátil zhruba 10 centimetrů, a dal válečníkům novou 38 centimetrů dlouhou hlaveň. A zrodil se Colt 605.

S tlumičem fungoval dobře, ale poté přišel CAR 15, který fungoval spolehlivě a bez problémů. Colt 605 mohl být lepší puškou než CAR 15, kdyby byl správně proveden. Použití celoplynového systému mohlo snížit zpětný ráz a vytvořit hladší střelbu z pušky. Bohužel k tomu nedošlo a Colt 605 se zapíše jako jedna z právem nedoceněných zbraní.

Nicméně Colt 605 se stal dědečkem karabiny M4 a pradědečkem zbraní, jako je Mk 18.

Revolver M1917

Během 1. světové války se americkým jednotkám nedostávalo zbraní, protože revolver M1911 se nedařilo vyrábět dostatečně rychle, aby bylo možné vyzbrojit obrovský příliv vojáků.

Společnosti jako Colt a S&W však měly dostatek strojů na rychlou výrobu revolverů. Americká armáda tedy objednala u firem Colt a Smith and Wesson revolvery, které se staly známými jako M1907.

M1917 je moderní revolver s dvojčinným/jednorázovým spoušťovým mechanismem s výklopným válcem. Mezi revolvery Colt a S&W M1917 jsou drobné rozdíly, ale z velké části jsou stejné.

Tyto revolvery sloužily během první a druhé světové války a v malém počtu kusů sloužily revolvery M1917 dokonce ve Vietnamu.

Jakmile měly Spojené státy dostatek pistolí typu 1911, byly tyto zbraně z velké části posílány spojeneckým zemím v rámci programů lend-lease a v cizích zemích sloužily až do počátku 90. let! Těmto robustním revolverům se ani po bojích ve dvou světových válkách nedostává slávy, kterou by si zasloužily, a proto jsou tyto zbraně vážně nedoceněné.

Colt 635 SMG

Samopal Colt 635 vznikl v roce 1982 a byl v omezeném množství vydáván americkým jednotkám pro speciální operace, týmům FAST námořní pěchoty a bezpečnostním složkám velvyslanectví námořní pěchoty.

Jednalo se o samopal SMG s uzavřeným závěrem ráže 9 mm, který vycházel z konstrukce samopalu AR-15. Díky tomu byl pro uživatele velmi snadný přechod z pušek řady M16/M4 na SMG.

V roce 1982 byly samopaly s uzavřeným závěrem poněkud vzácné, přestože jsou spolehlivější, přesnější a lépe se s nimi manipuluje. Navíc byl Colt SMG robustní a přesný.

Ne nadarmo se používal v Panamě a sloužil u elitních jednotek jako Delta Force. Bohužel Colt SMG zanikl, když se na scénu dostaly krátké karabiny.

Pušky M1895 Lee-Navy

Puška M1895 Lee-Navy je nejvíce podceňovanou zbraní americké armády, protože předběhla svou dobu. Předčila pušku Krag-Jorgensen a troufám si tvrdit, že byla lepší volbou než M1903 Springfield. Námořní pěchota a námořnictvo používaly pušku Lee-Navy ráže 6 mm v letech 1895 až 1907.

Pušky používaly přímotažný závěr. To umožňovalo střelci rychlejší střelbu a vyžadovalo pouze dva pohyby, dopředu a dozadu.

Běžné závěry vyžadují čtyři pohyby, které jsou podstatně pomalejší. Náboj do zbraně ráže 6 mm byl lehký a umožňoval jednotlivci nosit velké množství nábojů.

Systém odnímatelných zásobníků byl dobře provedený a rychle se nabíjel. Námořníci a mariňáci mohli rychle nabíjet pomocí stripových zásobníků nebo v případě potřeby použít jednotlivé náboje.

Lee-Navy měl několik problémů, včetně několika křehkých součástí, ale ty se daly snadno opravit. Celkově se jednalo o fantastickou pušku, která mohla vyzbrojit celou americkou armádu.

Zdroj: redakce; Sandboxx