Systém TOS-1A má pověst nejstrašlivější zbraně v ruském arzenálu. Zničení dalšího exempláře

TOS-1A je raketový dělostřelecký systém, který začal být vyráběn v roce 1987. Je charakterizován relativně jednoduchou konstrukcí, ale přesto má pověst jedné z nejstrašlivější zbraní v ruském arzenálu.

TOS-1A má pověst jedné z nejstrašlivějších zbraní v ruském arzenálu. Zničení dalšího exempláře

Tuto pověst si získal díky adaptaci na munici ve formě 220mm termobarických střel. Každá z 24 raket umístěných v odpalovacím zařízení obsahuje přibližně 45 kg termobarické náplně. Po dosažení cíle dochází k explozi, během které teplota v epicentru dosahuje až 3 000 stupňů Celsia. Tento efekt lze přirovnat k výbuchu malé jaderné nálože, i když v případě TOS-1A nedochází k radiaci.

Celá struktura je založena na podvozku tanku T-72. Je dlouhá 9,5 metru a široká 3,6 metru a váží kolem 46 tun. Poháněný motorem s výkonem 840 HP dosahuje maximální rychlosti 60 km/h a díky pohonnému řetězu dobře zvládá obtížný terén.

Trpí významnou nevýhodou ve formě relativně malé dostřelu, a to přibližně 6 km. Rusové tak často musí své TOS-1A přemisťovat z místa na místo, čímž vystavují jak samotné systémy, tak jejich tříčlenné posádky útokům Ukrajinců.

Na sociálních sítích se objevil záznam, jenž potvrzuje, že Ukrajinci dokázali zničit nepřátelský systém TOS-1A, který je kvůli své ničivé síle a způsobu použití někdy nazýván ruskou pekelnou zbraní, píše portál Portál WP Tech.

Rusové dlouho terorizují Ukrajinu pomocí systémů TOS-1A. Tentokrát se obráncům podařilo úspěšně zneškodnit nepřátelskou zbraň pomocí bezpilotního zařízení.

Zničení dalšího exempláře TOS-1A

K eliminaci ruské výzbroje byl použit dron s technologií FPV (First Person View), který poskytuje operátorovi živý obraz až do okamžiku zásahu cíle.

Zdroj: WP Tech