Test speciálních ukrajinských vložek. Díky vložkám mohou vojenská vozidla jezdit i se silně poškozenými pneumatikami

Ukrajinci jsou vývojáři mimořádně zajímavé technologie vložek do pneumatik RunFlat. Zařízení se v současné době testuje v pickupech používaných v bojových podmínkách. Díky vložkám mohou vojenská vozidla jezdit i se silně poškozenými pneumatikami.

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fjodorov informoval, že technologie RunFlat je testována v rámci platformy Brave1, píše portál Odessa-journal. Testuje se, zda dokáže reálně ochránit bojové pickupy působící v podmínkách fronty před poškozením pneumatik, které je vyřadí z provozu. Speciální vložka umožňuje provoz i naloženého vozidla s prasklými nebo vážně poškozenými pneumatikami.

Budou ukrajinské pickupy nezastavitelné?
Tato technologie má velký význam, zejména když je třeba evakuovat zraněné vojáky z bojiště a dodávat zásoby bojujícím jednotkám. Jakékoli zastavení konvoje nebo jednotlivého vozidla kvůli opravě nebo výměně kola přináší posádce velké nebezpečí. Odhalená vozidla se mohou stát cílem dělostřelectva, bezpilotních letounů nebo mohou být napadena nepřátelskými pěšími jednotkami.

Vložky jsou vyrobeny z polyuretanu a jsou navrženy tak, aby nedošlo k jejich předčasnému selhání. Pokud dojde k poškození pneumatiky, pak místo ztráty jízdních vlastností spočine na vložce a vozidlo může pokračovat v jízdě. Po testování se plánuje sériová výroba vložek, kterými bude vybaveno přibližně 200-300 vozidel.

Testy Brave1
Brave1 je ukrajinská koordinační platforma, která umožňuje vývojářům v zemi zapojit své síly do tvorby obranných technologií s nižšími finančními investicemi. Tým Brave1 poskytuje vývojářům finanční, informační a organizační podporu při prosazování technologií, které mohou poskytnout výhodu ukrajinským obranným silám.

Jedním z plodů práce platformy Brave1 je například dron Backfire, který je odolný vůči systémům elektronického boje. Dron, který nepodléhá technologii rušení signálu, je určen k úderným útokům na ruské dělostřelecké systémy, logistická centra, sklady a velitelská stanoviště.

Zdroj: Odessa-journal