Tento vodní tryskový systém chrání start raket NASA

Novodobé moderní rakety se neustále vyvíjí a tím jsou výkonnější, ale zároveň nebezpečnější než před tím. Během startu se uvolňuje energie a teplo, které mohou poškodit odpalovací rampu. Z toho důvodu NASA pouští systém vodních trysek, z něhož se uvolní až necelé 2 milióny litrů vody, aby udržel systém SLS (vyvíjená raketa pro velmi těžké náklady) bezpečný a stabilní během startu, jak uvádí server Fossbytes.

Na startovací rampě Kennedyho vesmírného střediska systém vodních trysek vypustí necelé 2 miliony litrů vody za jednu minutu. Systém slouží jako ochrana proti vzplanutí a potlačení zvuku. Ochraňuje startovací rampu a raketu před extrémním teplem, akustickým tlakem a vibracemi.

Během odpálení rakety se uvolňují miliony kilogramů tahu, mimo to se vytvoří extrémně vysoká teplota a zvuk, který by dokázal lidem akorát protrhnout ušní bubínky. Jakmile systém zaplaví vodou veškerou tuto energii, tak posádka a vybavení zůstanou v bezpečí. Startovací rampa je využita ke startu raket s velkým nákladem pro dálkové mise na Měsíc a Mars.

Součástí tohoto systému je velká vodní věž, která za dobu 40 sekund vypustí více než milion litrů vody. Takové množství vody dokáže uhasit případné požáry, které by mohly vzniknout výfukovými plyny rakety. Vodní tryskový systém je využíván dodnes na každém z hlavních startovacích míst NASA.

Zdroj: redakce, YouTube, Fossbytes