Jste připraveni na vypuštění rakety Artemis I na Měsíc? Zde je návod, jak se dívat
NASA přiváží svou kosmickou loď Artemis a raketu na startovací rampu k poslednímu kolu kritických testů před odletem k Měsíci a vy jej můžete sledovat, píše server Live Science.
Nalaďte si zde NASA TV, aplikaci NASA a na webových stránkách NASA a sledujte, jak kosmická loď Orion a raketa SLS (Space Launch System), nejvýkonnější, jakou kdy NASA postavila, opustí budovu pro montáž vozidel v Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě a doletí 6,4 km na startovací rampu 39B.
Orion a SLS budou usazeny na masivním pásovém transportéru Crawler-Transporter 2 (CT-2), jednom ze dvou plochých a těžkopádných vozidel, která byla postavena v 60. letech 20. století pro starty měsíčních misí Apollo. Crawler měří na délku 40 metrů a na šířku 35 metrů a podle NASA váží asi 3 miliony kilogramů. S dodatečnou hmotností Orionu a SLS bude pásové vozidlo vážit 9,8 milionu kg.
Crawlery a jejich náklad jsou tak těžké, že inženýři NASA museli vyměnit asfalt na silnicích vedoucích ke Kennedyho startovacím rampám, protože asfalt nebyl dostatečně pevný, aby unesl hmotnost vozidel. Místo toho inženýři použili vrstvy malých kulatých říčních kamenů, které jsou tvořeny převážně křemenem; mnoho malých kamenů rozkládá sílu těžkých břemen a lze je snadno vyměnit poté, co jsou rozdrceny na štěrk, uvádí NASA. Dnes jsou pásové dráhy pokryty asi 64 000 metrickými tunami hornin z Jemisonu v Alabamě.
Foto: NASA
Transportér CT-2 má maximální rychlost 1,6 km/h, když nese těžký náklad. Během rolování se však pásové vozidlo bude pohybovat pomaleji, než je jeho maximální rychlost. Po cestě bude pravděpodobně několik zastávek a cestovní rychlost po většinu cesty bude klidná 1,3 km/h.
Při tomto tempu by mělo trvat přibližně 11 hodin, než se složená raketa a kosmická loď přesunou na startovací rampu, řekla americká inženýrka NASA Blackwell-Thompsonová. Takže i když zmeškáte první okamžiky, kdy se raketa začne kutálet, budete mít stále dost času sledovat její postup. Poté, co pásové vozidlo dorazí na startovací rampu, stráví inženýři následující dva týdny přípravou rakety na takzvanou mokrou generální zkoušku: naplní nádrže kapalným palivem, provedou simulace odpočítávání a otestují reakce rakety na různé scénáře startu.
„Tímto vypuštěním skvělé nosné rakety a kosmické lodi odstartujeme novou éru výzkumu vesmíru s lidskou posádkou,“ řekl na brífinku 14. března Howard Hu, zástupce programového manažera programu Orion NASA.
Zdroj: livescience.com