Téměř polovinu případů demence ve světě lze podle vědců oddálit nebo jim předejít

Na základě nové studie vědci identifikovali 14 modifikovatelných rizikových faktorů, které zvyšují výskyt demence, ale které by se daly řešit.

Téměř polovinu všech případů demence by bylo možné oddálit nebo jim zcela zabránit řešením 14 možných rizikových faktorů, včetně ztráty zraku a vysoké hladiny cholesterolu.

To je klíčové zjištění nové studie, kterou jsme s kolegy publikovali v časopise The Lancet. Uvádí livescience.com.

Demencí, která představuje rychle rostoucí globální problém, trpí podle odhadů 57 milionů lidí na celém světě a očekává se, že do roku 2050 se tento počet celosvětově zvýší na 153 milionů. Ačkoli v zemích s vysokými příjmy výskyt demence klesá, v zemích s nízkými a středními příjmy se stále zvyšuje.

Dobré zprávy a důrazné poselství

Tato aktualizovaná zpráva Lancetovy komise pro demenci nabízí dobré zprávy a důrazné poselství pro politiky, lékaře, jednotlivce a rodiny. Mohou být ambiciózní v oblasti prevence a snížit riziko demence. A u osob žijících s demencí a jejich pečovatelů podpořit kvalitu jejich života pomocí přístupů založených na důkazech.

Nová zpráva potvrzuje 12 dříve identifikovaných potenciálně modifikovatelných rizikových faktorů ze dvou předchozích zpráv, zveřejněných v letech 2017 a 2020. Nabízí také nové důkazy podporující dva další modifikovatelné rizikové faktory: ztrátu zraku a vysokou hladinu cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL), často nazývaného „špatný“ cholesterol.

14 rizikových faktorů

Studie publikovaných důkazů zjistila, že řešení 14 modifikovatelných rizikových faktorů by společně mohlo potenciálně snížit výskyt demence na celém světě o 45 %.
Ještě většího snížení rizika by bylo možné dosáhnout v zemích s nízkými a středními příjmy a u osob s nízkými příjmy v zemích s vyššími příjmy, a to vzhledem k vyššímu výskytu demence, zdravotním rozdílům a rizikovým faktorům v těchto populacích.

Zpráva dále uvádí, že snížení těchto 14 rizik může zvýšit počet let života ve zdraví a zkrátit dobu, po kterou jsou lidé s demencí ve špatném zdravotním stavu.

Zpráva navíc cituje klinické studie, které ukazují, že nefarmakologické přístupy, jako je například využívání aktivit přizpůsobených zájmům a schopnostem, mohou snížit příznaky související s demencí a zlepšit kvalitu života.

Všeobecný internista, aplikovaný sociolog a intervenční vědec se zaměřuje na paměť a wellness u starších dospělých. Společně s dalšími 25 mezinárodně uznávanými odborníky na demenci pod vedením profesora psychiatrie Dr. Gilla Livingstona jsme pečlivě přezkoumali důkazy, abychom odvodili doporučení pro prevenci, intervenci a péči.

Je to důležité, protože rychlý nárůst stárnoucí populace na celém světě je triumfem lepšího veřejného i osobního zdraví v průběhu celého života. Vzhledem k tomu, že neexistuje lék na demenci, zdůrazňuje tato zpráva význam prevence i podpory kvality života osob s diagnózou demence.

V nové zprávě náš tým navrhl ambiciózní program prevence demence, který by mohl být realizován na úrovni jednotlivců i komunit v celém životním období od raného věku až po střední a pozdní věk.

Mezi klíčové body patří:

V raném věku zlepšení všeobecného vzdělání.
Ve středním věku řešení ztráty sluchu, vysoké hladiny LDL cholesterolu, deprese, traumatického poranění mozku, nedostatku fyzické aktivity, cukrovky, kouření, hypertenze, obezity a nadměrného pití alkoholu.
V pozdějším věku snížení sociální izolace, znečištění ovzduší a ztráty zraku.

Nekorigovaná ztráta sluchu je důležitým a modifikovatelným rysem stárnutí ve středním a pozdějším věku, který může urychlit úpadek mozku. Moderní sluchadla se snadno používají a mohou starším lidem pomoci udržet sociální vazby a snížit úbytek kognitivních funkcí související s věkem.

Dohromady to dává odhad Lancetovy komise pro demenci, že riziko demence lze snížit o 45 %. A množství nových výzkumů ukazuje, že pokud se řeší rizikové faktory, jako je například vystavení znečištěnému ovzduší, jsou spojeny se zlepšením kognitivních funkcí a pravděpodobným snížením rizika demence.

Nové důkazy podporují názor, že v zemích s vysokými příjmy může snížení rizika demence vést k většímu počtu let strávených ve zdraví, let bez demence a kratšímu trvání špatného zdravotního stavu lidí, u nichž se demence rozvine.

Snížení rizika demence o 45 % u celé světové populace vychází z výpočtu, který předpokládá, že rizikové faktory jsou příčinné a lze je odstranit. Ukazuje, jak zásadní je prevence demence a jaký dopad by měla na jednotlivce a rodiny.

Komise zdůraznila potřebu dalšího výzkumu, který by identifikoval další rizikové faktory, testoval změny rizikových faktorů v klinických studiích, poskytl vodítko pro úsilí v oblasti veřejného zdraví a identifikoval a vyhodnotil strategie pro zavádění a rozšiřování programů založených na důkazech, které podporují osoby s demencí a pečovatele.

Aktualizovaná zpráva má celosvětový dopad na veřejné zdraví a výzkum a je široce šířena. Slouží jako vodítko pro lékaře a nastiňuje nové směry výzkumu.

Tento upravený článek je přetištěn z webu The Conversation pod licencí Creative Commons.

Zdroj: Livescience, WHO