Technické závady zabíjejí ruské piloty. Takhle vypadají následky pádů letounu Su-25

Na internetu se objevují snímky zničeného ruského bitevního letounu Su-25 RF-95143. Stroj se zřítil na ruském území poblíž ukrajinských hranic. Podle ruského ministerstva obrany byla příčinou nehody technická závada. Připomeňme si, co je letoun Su-25 zač.

V probíhající válce je každá ztráta aktivně používaného letounu a pilota pro příslušnou armádu vážnou ranou. Oprava poškozených jednotek i výroba nových je časově náročný úkol. K tomu se přidává otázka dostupnosti dílů a součástí. Totéž platí pro lidské zdroje. Vycvičit nové piloty, kteří budou schopni úspěšně proniknout nepřátelskou protivzdušnou obranou, splnit cíle jim přidělené mise a bezpečně se vrátit domů, může trvat měsíce nebo dokonce roky.

Útočný letoun Su-25 (v kódu NATO Frogfoot), který Rusko právě ztratilo, je jednomístný útočný letoun navržený v konstrukční kanceláři Suchoj. Byl vyvinut jako letoun pro přímou podporu boje a do služby vstoupil na konci studené války. V současném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je patrné, že tento typ letounu používají obě strany.

Su-25 dokáže stoupat rychlostí 58 m/s a dosahuje maximální rychlosti 950 km/h. Jeho základní výzbrojí je dvouhlavňový kanon GSz-30-2 ráže 30 mm. Stroj může nést i poměrně značnou výzbroj díky svým deseti pylonům. Ta může zahrnovat různé typy raket vzduch-vzduch a vzduch-země o celkové hmotnosti 4 340 kg, například Ch-23, Ch-25ML, R-3S nebo R-60.

Kromě toho může být Su-25 vybaven zásobníky UB-32A pro rakety S-5 ráže 57 mm, zásobníky B-8M1 pro rakety S-8 ráže 80 mm, řízenými střelami S-24 ráže 240 mm a řízenými střelami S-25 ráže 330 mm a může nést laserem naváděné pumy a kazetové bomby. Su-25 ponese také odpalovací zařízení světlic a dipólů ASO-2V, které zajistí ochranu proti radarem a infračerveně naváděným střelám, píše web Historynet.

K nehodě ruského Su-25 došlo v Belgorodské oblasti a stroj se vracel z bojové mise. Ruská místní média uvádějí, že pilot zahynul. Útočný letoun prý spadl na stodolu nedaleko ukrajinských hranic a způsobil požár.

Zdroj: redakce; Militarny; Ukraine Weapons Tracker; Historynet